Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime

Na przestrzeni lat wykształciło się wiele typów i gatunków anime, wśród których nowi fani mogą się trochę gubić. W poniższym zestawieniu postaramy się je Wam nieco przybliżyć i wyjaśnić, na jakie kategorie dzielimy japońskie animacje.

news
Ania Orzech 24 czerwca 2022
5

Japońska popkultura, a w szczególności anime i mangi cieszą się stale rosnącą popularnością. Aktualnie miliony fanów z całego świata z zainteresowaniem śledzi swoje ulubione tytuły. Animacje pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni to jednak temat rzeka i dla wielu nowicjuszy ogromna ilość gatunków, rodzajów, a przede wszystkim różne dziwne dla niektórych słowa opisujące poszczególne typy anime mogą być nieco przytłaczające.

W tym zestawieniu przedstawimy i wyjaśnimy pojęcia dotyczące najpopularniejszych gatunków i rodzajów japońskich animacji, dzięki czemu będziecie mogli w łatwiejszy sposób dostosować treści do swoich oczekiwań.

Podział za względu na grupę docelową:

  1. Kodomo
  2. Shojo
  3. Shonen
  4. Josei
  5. Seinen

Podział ze względu na tematykę:

  1. Ecchi
  2. Mechy
  3. Harem
  4. Live action
  5. Shojo-ai i Shonen-ai
  6. Yokai
  7. Sentai

Kodomo

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #1

Kodomo to tytuły dla dzieci dzieci (zarówno chłopców, jak i dziewczynek), głównie między szóstym a jedenastym rokiem życia.

Shojo

Shojo (jap. młoda panienka) to opowieści, których grupą docelową są nastoletnie dziewczęta.

Shonen

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #2

Shonen to chłopięcy odpowiednik shojo, czyli produkcje przeznaczone dla nastoletnich chłopców.

Josei

Josei to produkcje powstałe z myślą o kobietach między 18 a 30 rokiem życia. Gatunek obraca się wokół problemów życia codziennego w Japonii i utrzymany jest w znacznie poważniejszym klimacie niż shojo i często porusza trudne, kontrowersyjne tematy. Głównymi bohaterkami są najczęściej dorosłe kobiety, rzadziej uczennice i nastolatki. Nie ma tutaj również żadnych podtekstów seksualnych. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Hachimitsu to Clover, Kuragehime, Paradise Kiss.

Seinen

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #3

Seinen to męski odpowiednik josei, który porusza podobne tematy co shonen, tyle że w poważniejszy i dojrzalszy sposób. Charakteryzuje się o wiele dosadniejszymi scenami przemocy i nagości. Występują tutaj również przekleństwa. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Battle Angel Alita, Ghost in the Shell, Hellsing.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że powyższe gatunki stanowią jedynie sugestie i nie należy się do nich stosować w stu procentach. W końcu nie jedna fanka anime do swoich ulubionych tytułów zaliczy Naruto czy Atak tytanów. Podejrzewam też, że wielu chłopców obejrzało Czarodziejkę z księżyca. Tak samo jest w przypadku wieku. Jeśli ktoś pełnoletni ma ochotę obejrzeć coś z gatunku shonen lub shojo to nic nie stoi mu na przeszkodzie.

Sprawa ma się nieco inaczej jeśli chodzi o osoby młodsze i treści w gatunkach przeznaczonych dla dorosłych, gdyż tematy poruszane w josei czy seinen są dla dzieci i nastolatków po prostu nieodpowiednie.

Fani japońskich animacji mają do dyspozycji również wiele nazw, które pozwalają lepiej zorientować się w tematyce poszczególnych tytułów. Jest ich sporo, jednak większość z nich jest tak oczywista (dramaty, romanse, horrory), że nie będę ich przytaczać. Poniżej znajdziecie wyjaśnienia tych bardziej skomplikowanych.

Ecchi

Ecchi to pozycje pełne podtekstów seksualnych. W anime z tego gatunku nie pokazuje się jednak erotyzmu w sposób bezpośredni. W ecchi jest sporo kobiecej nagości, ale przedstawionej raczej w subtelny sposób. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Green Green, Panty & Stocking with Garterbelt.

Mechy

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #4

Mechy (mecha) to gatunek najczęściej przedstawiający wydarzenia rozgrywające się w niedalekiej przyszłości. Bohaterowie sterują wielkimi, humanoidalnymi robotami, walcząc z innymi pilotami maszyn bądź z potworami. Gatunek przypisuje się również tytułom ze stworzeniami bionicznymi, opancerzonymi i wyglądającymi jak roboty. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Code Geass, Neon Genesis Evangelion, Gundam.

Harem

Tytuły z gatunku harem opowiadają o osobie jednej płci, która cieszy się zainteresowaniem u sporej liczby przedstawicieli płci przeciwnej. W haremie wyróżniamy dwa główne typy postaci: bishojo (piękna dziewczyna) i bishonen (piękny chłopak). Jeśli w centrum zainteresowania jest dziewczyna – otaczają ją bishoneni – to wtedy mówimy o odwróconym haremie, a jeśli jest to chłopak – o jego względy starają się bishojo – to jest to po prostu harem.

Live action

Live action to aktorska adaptacja mangi lub anime. Przykładów jest bardzo dużo, gdyż właściwie każdy popularny tytuł z czasem otrzymuje ekranizację.

Shojo-ai i Shonen-ai

Shojo-ai to pozycje ukazujące miłość dwóch kobiet, skupiające się na ich emocjach i przeszkodach, które muszą pokonać, by być razem. Przykłady: Girl Friends, Kapłanki przeklętych dni. Shonen-ai to nic innego jak odpowiednik shojo-ai, tyle że przedstawiający relacje między dwoma mężczyznami. Przykłady: Gravitation, Loveless.

Nazwy shojo-ai i shonen-ai często używane są zamiennie z yuri i yaoi, jednak istnieje między nimi jedna, zasadnicza różnica. Te drugie zawierają sceny łóżkowe.

Yokai

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #5

Anime yokai to takie, w których występują potwory z japońskiej mitologii (kappa, kitsune i wiele innych). Przykładowe tytuły z tego gatunku: Kamisama Hajimemashita, Nurarihyon no Mago.

Sentai

Sentai (jap. walcząca drużyna) to anime o grupie wojowników, posiadających nadnaturalne moce.

Jak widzicie, gatunków i rodzajów anime jest naprawdę sporo, a przykładów jeszcze więcej. Mam nadzieję, że powyższym słowniczkiem rozjaśniłam nieco co i jak, i teraz prościej będzie Wam znaleźć tytuły pokrywające się z Waszymi zainteresowaniami.

Autor: Ania Orzech

Najlepsze horrory i czarne komedie na Halloween na Netflixie w 2024 roku

Najlepsze horrory i czarne komedie na Halloween na Netflixie w 2024 roku

Terminator Zero - czy będzie 2. sezon serialu Netflixa?

Terminator Zero - czy będzie 2. sezon serialu Netflixa?

Chłopiec i czapla wylądował na Netflixie. Nagrodzone Oscarem arcydzieło Studia Ghibli można już obejrzeć w streamingu

Chłopiec i czapla wylądował na Netflixie. Nagrodzone Oscarem arcydzieło Studia Ghibli można już obejrzeć w streamingu

Dragon Ball - gdzie obejrzeć w Polsce to słynne anime?

Dragon Ball - gdzie obejrzeć w Polsce to słynne anime?

Dragon Ball Z nie ma sensu? Kuririn i Vegeta ciągle zmieniają wzrost, a fani usiłują to zrozumieć

Dragon Ball Z nie ma sensu? Kuririn i Vegeta ciągle zmieniają wzrost, a fani usiłują to zrozumieć