Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 24 czerwca 2022, 09:02

autor: Ania Orzech

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime

Na przestrzeni lat wykształciło się wiele typów i gatunków anime, wśród których nowi fani mogą się trochę gubić. W poniższym zestawieniu postaramy się je Wam nieco przybliżyć i wyjaśnić, na jakie kategorie dzielimy japońskie animacje.

Japońska popkultura, a w szczególności anime i mangi cieszą się stale rosnącą popularnością. Aktualnie miliony fanów z całego świata z zainteresowaniem śledzi swoje ulubione tytuły. Animacje pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni to jednak temat rzeka i dla wielu nowicjuszy ogromna ilość gatunków, rodzajów, a przede wszystkim różne dziwne dla niektórych słowa opisujące poszczególne typy anime mogą być nieco przytłaczające.

W tym zestawieniu przedstawimy i wyjaśnimy pojęcia dotyczące najpopularniejszych gatunków i rodzajów japońskich animacji, dzięki czemu będziecie mogli w łatwiejszy sposób dostosować treści do swoich oczekiwań.

Podział za względu na grupę docelową:

 1. Kodomo
 2. Shojo
 3. Shonen
 4. Josei
 5. Seinen

Podział ze względu na tematykę:

 1. Ecchi
 2. Mechy
 3. Harem
 4. Live action
 5. Shojo-ai i Shonen-ai
 6. Yokai
 7. Sentai

Kodomo

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #1

Kodomo to tytuły powstałe z myślą o dzieciach (zarówno chłopcach, jak i dziewczynkach), głównie między szóstym a jedenastym rokiem życia. Historie oraz sposób ich przedstawiania są przystosowane do odbioru przez najmłodszych i skupiają się na tematach związanych z rodziną i przyjaciółmi. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Doraemon, Hamataro, Mój sąsiad Totoro

Shojo

Shojo (jap. młoda panienka) to rodzaj opowieści, której grupą docelową są nastoletnie dziewczęta. Tematem przewodnim shojo może być cokolwiek, jednak musi być tam widoczne scentralizowanie romantycznych uczuć lub emocji postaci. Historie zawarte w shojo zazwyczaj dotyczą miłości (często tej pierwszej), a ich bohaterkami są nastolatki, które pomimo przeciwności losu są w imię tej miłości gotowe do największych wyrzeczeń. Na ogół shojo są bardzo romantyczne i mają szczęśliwe zakończenia. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Czarodziejka z Księżyca, Fruits Basket, Ouran High School Host Club.

Shonen

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #2

Shonen to chłopięcy odpowiednik shojo. Tutaj osią wydarzeń są walki, dzięki którym bohater dorasta i ostatecznie spełnia swoje marzenia. To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj anime w Polsce. W tego typu produkcjach dominują pojedynki, transformacje, roboty i wszech obecna akcja. Także historie, które opowiadają o miłości, czyli temat typowy dla shojo, mogą być zaliczane do shonenów, gdy historia widziana jest z punktu widzenia chłopaka. Tutaj jednak nie zawsze kończą się one szczęśliwie, co jest kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Atak tytanów, Bleach, Dragon Ball, Naruto.

Josei

Josei to produkcje powstałe z myślą o kobietach między 18 a 30 rokiem życia. Gatunek obraca się wokół problemów życia codziennego w Japonii i utrzymany jest w znacznie poważniejszym klimacie niż shojo i często porusza trudne, kontrowersyjne tematy. Głównymi bohaterkami są najczęściej dorosłe kobiety, rzadziej uczennice i nastolatki. Nie ma tutaj również żadnych podtekstów seksualnych. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Hachimitsu to Clover, Kuragehime, Paradise Kiss.

Seinen

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #3

Seinen to męski odpowiednik josei, który porusza podobne tematy co shonen, tyle że w poważniejszy i dojrzalszy sposób. Charakteryzuje się o wiele dosadniejszymi scenami przemocy i nagości. Występują tutaj również przekleństwa. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Battle Angel Alita, Ghost in the Shell, Hellsing.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że powyższe gatunki stanowią jedynie sugestie i nie należy się do nich stosować w stu procentach. W końcu nie jedna fanka anime do swoich ulubionych tytułów zaliczy Naruto czy Atak tytanów. Podejrzewam też, że wielu chłopców obejrzało Czarodziejkę z księżyca. Tak samo jest w przypadku wieku. Jeśli ktoś pełnoletni ma ochotę obejrzeć coś z gatunku shonen lub shojo to nic nie stoi mu na przeszkodzie.

Sprawa ma się nieco inaczej jeśli chodzi o osoby młodsze i treści w gatunkach przeznaczonych dla dorosłych, gdyż tematy poruszane w josei czy seinen są dla dzieci i nastolatków po prostu nieodpowiednie.

Fani japońskich animacji mają do dyspozycji również wiele nazw, które pozwalają lepiej zorientować się w tematyce poszczególnych tytułów. Jest ich sporo, jednak większość z nich jest tak oczywista (dramaty, romanse, horrory), że nie będę ich przytaczać. Poniżej znajdziecie wyjaśnienia tych bardziej skomplikowanych.

Ecchi

Ecchi to pozycje pełne podtekstów seksualnych. W anime z tego gatunku nie pokazuje się jednak erotyzmu w sposób bezpośredni. W ecchi jest sporo kobiecej nagości, ale przedstawionej raczej w subtelny sposób. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Green Green, Panty & Stocking with Garterbelt.

Mechy

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #4

Mechy (mecha) to gatunek najczęściej przedstawiający wydarzenia rozgrywające się w niedalekiej przyszłości. Bohaterowie sterują wielkimi, humanoidalnymi robotami, walcząc z innymi pilotami maszyn bądź z potworami. Gatunek przypisuje się również tytułom ze stworzeniami bionicznymi, opancerzonymi i wyglądającymi jak roboty. Przykładowe tytuły z tego gatunku: Code Geass, Neon Genesis Evangelion, Gundam.

Harem

Tytuły z gatunku harem opowiadają o osobie jednej płci, która cieszy się zainteresowaniem u sporej liczby przedstawicieli płci przeciwnej. W haremie wyróżniamy dwa główne typy postaci: bishojo (piękna dziewczyna) i bishonen (piękny chłopak). Jeśli w centrum zainteresowania jest dziewczyna – otaczają ją bishoneni – to wtedy mówimy o odwróconym haremie, a jeśli jest to chłopak – o jego względy starają się bishojo – to jest to po prostu harem.

Live action

Live action to aktorska adaptacja mangi lub anime. Przykładów jest bardzo dużo, gdyż właściwie każdy popularny tytuł z czasem otrzymuje ekranizację.

Shojo-ai i Shonen-ai

Shojo-ai to pozycje ukazujące miłość dwóch kobiet, skupiające się na ich emocjach i przeszkodach, które muszą pokonać, by być razem. Przykłady: Girl Friends, Kapłanki przeklętych dni. Shonen-ai to nic innego jak odpowiednik shojo-ai, tyle że przedstawiający relacje między dwoma mężczyznami. Przykłady: Gravitation, Loveless.

Nazwy shojo-ai i shonen-ai często używane są zamiennie z yuri i yaoi, jednak istnieje między nimi jedna, zasadnicza różnica. Te drugie zawierają sceny łóżkowe.

Yokai

Yokai, Seinen, Shonen i inne - wyjaśniamy gatunki anime - ilustracja #5

Anime yokai to takie, w których występują potwory z japońskiej mitologii (kappa, kitsune i wiele innych). Przykładowe tytuły z tego gatunku: Kamisama Hajimemashita, Nurarihyon no Mago.

Sentai

Sentai (jap. walcząca drużyna) to typ anime traktujący o grupie wojowników posiadających nadnaturalne moce. Bohaterowie sentai zazwyczaj walczą ze złem, które chce opanować świat.

Jak widzicie, gatunków i rodzajów anime jest naprawdę sporo, a przykładów jeszcze więcej. Mam nadzieję, że powyższym słowniczkiem rozjaśniłam nieco co i jak, i teraz prościej będzie Wam znaleźć tytuły pokrywające się z Waszymi zainteresowaniami.