Val Kilmer odzyskał głos dzięki sztucznej inteligencji. Są obawy odnośnie wykorzystania takiej technologii

Val Kilmer odzyskał głos dzięki silnikowi głosowemu brytyjskiej firmy Sonantic. Poniżej możecie posłuchać, jaki jest końcowy efekt pracy inżynierów i przeczytać, w jaki sposób przebiegał cały proces.

ciekawostki filmowe
Patryk Kubiak 19 sierpnia 2021
12

Mój głos, jaki znałem, został mi odebrany. Ludzie wokół mnie mają trudności ze zrozumieniem, kiedy mówię.

Te słowa wypowiedział „głos” Vala Kilmera wygenerowany z pomocą sztucznej inteligencji. Aktor stracił swój naturalny głos po operacji nowotworu gardła w 2015 roku. Zabieg ten diametralnie wpłynął na karierę gwiazdora. Jeszcze do niedawna wydawało się, że stało się to trwale – do czasu aż brytyjska firma programistyczna Sonantic, zajmująca się klonowaniem głosów dla filmowców, pomogła Kilmerowi ponownie przemówić. Dzięki technologicznemu postępowi, który nastąpił wraz z erą tzw. deep fake’ów, powstało wiele start-upów specjalizujących się w tworzeniu algorytmów jak najbardziej realistycznie naśladujących prawdziwe osoby. Pięć lat po utracie głosu przez Kilmera jego przedstawiciele skontaktowali się z jedną z nich – Sonanticiem właśnie – by odzyskać utracony głos. Projekt rozpoczął się w grudniu 2020 roku, po tym, jak Kilmer zakończył nagrywanie Vala, dokumentu o jego hollywoodzkiej karierze i walce z rakiem. O sprawie wypowiedział się John Flynn, dyrektor ds. technologii w firmie.

Lubimy myśleć o tym jak o Photoshopie do głosu, w który można wejść i poprawić małe obszary.

Efekty pracy Sonantica możecie usłyszeć poniżej.

Inżynierowie dźwięku firmy zazwyczaj potrzebują trzech godzin dźwięku, aby odtworzyć głos w ciągu doby. W przypadku Kilmera problemem okazały się ograniczenia dotyczące licencjonowania filmów. Z uwagi na nie Sonantic musiał odtworzyć głos aktora dysponując jedynie trzydziestoma minutami audio źródłowego. Cały proces zaczął się od pobrania próbki ze starego materiału i oczyszczenia ich w celu wyeliminowania szumów tła. Następnie specjaliści firmy stworzyli oryginalny skrypt na podstawie pozyskanego dźwięku, który połączyli z konkretnymi, krótkimi fragmentami tekstu. Tak przygotowane dane zostały „przepuszczone” przez algorytmy silnika głosowego Sonantica. Ten – najprościej mówiąc – uczy się „mówić” zaimplementowany tekst poprzez „odsłuchiwanie” nagrań źródłowych.

Co istotne, jak stwierdził Flynn, technologia brytyjskiego przedsiębiorstwa potrafi odczytywać znaczenie z zapisanych słów i wykorzystuje to w celu „ilustrowania intensywnego gniewu i emocjonalnego bólu” bądź innych emocji. Sonantic stworzył aż czterdzieści wersji głosu Kilmera i wybrał opcję o najwyższej jakości, najlepiej oddającą naturalną ekspresję aktora. Rezultatem wszystkich prac jest program, który potrafi zmienić wprowadzony tekst w mowę Kilmera, naśladując emocje gwiazdora. Dyrektorka generalna i współzałożycielka Sonantica, Zeena Qureshi, zapewnia, że Kilmer może używać oprogramowania do woli.

To wyłącznie jego model. (Kilmer – dop. red.) Może go wykorzystać do użytku osobistego lub zawodowego, jeśli zechce.

Firma utrzymuje, że jej produkt nie ma zastępować aktorów. Strona internetowa Sonantica zachwala, że jej produkt może „skrócić terminy produkcji z miesięcy do minut”, obiecując „przekonujące, realistyczne występy w grach i filmach z w pełni ekspresyjnymi głosami generowanymi przez sztuczną inteligencję”. Cała sprawa budzi jednak kontrowersje. Na razie nie ma bowiem regulacji, które mogłyby nakładać na podobne przedsiębiorstwa jakieś ograniczenia. Jeżeli odpowiednie przepisy zostaną dobrze pomyślane i mądrze wprowadzone, to – moim zdaniem – nic nie stoi na przeszkodzie, by w sytuacjach krytycznych (podobnych do tej Vala Kilmera) wykorzystywać podobne silniki głosowe. Wydaje się jednak, że jeszcze długo nic nie zastąpi prawdziwego, żywego aktora na małym czy dużym ekranie.

POWIĄZANE TEMATY: ciekawostki filmowe Val Kilmer

Autor: Patryk Kubiak

Jak to możliwe, że Android 18 z Dragon Balla może mieć dzieci, mimo że jest sztuczna?

Jak to możliwe, że Android 18 z Dragon Balla może mieć dzieci, mimo że jest sztuczna?

Gdzie kręcono Fallouta? Lokacje z serialu Amazona

Gdzie kręcono Fallouta? Lokacje z serialu Amazona

Kiedy rozgrywa się serial Fallout w stosunku do gier? Oś czasu franczyzy

Kiedy rozgrywa się serial Fallout w stosunku do gier? Oś czasu franczyzy

Bohaterowie z Fallouta. Wyjaśniamy, kto jest kim w serialu Amazona

Bohaterowie z Fallouta. Wyjaśniamy, kto jest kim w serialu Amazona

Zdjęcia do 3. sezonu Fundacji powstają w Warszawie. Świątynia Opatrzności Bożej lokacją serialu sci-fi od Apple

Zdjęcia do 3. sezonu Fundacji powstają w Warszawie. Świątynia Opatrzności Bożej lokacją serialu sci-fi od Apple