Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 stycznia 2021, 14:37

autor: Karol Laska

Star Wars posłużyło dziennikarce w napisaniu zabawnego listu o współczesnym USA

Eksplodująca Gwiazda Śmierci jako współczesna Ameryka i szturmowych jako reprezentacja zachodniego społeczeństwa? Na dość odważny pomysł wpadła pewna amerykańska dziennikarka, pisząc satyryczny list, wykorzystujący motywy z Gwiezdnych wojen.

W SKRÓCIE
  • dziennikarka Alexandra Petri napisała ironiczny list z perspektywy szturmowca rezygnującego z pracy przy Gwieździe Śmierci;
  • ta zabawa motywami znanymi ze Star Wars to tak naprawdę krytyka współczesnej Ameryki.

Wydarzenia związane z atakiem na Kapitol Stanów Zjednoczonych wpłynęły na amerykański dyskurs społeczno-polityczny, stając się pretekstem do burzliwych dyskusji o dalszej przyszłości kraju. Niektórzy potrafią jednak podejść do całej sytuacji z pewną dozą dystansu i w inteligentny sposób z niej żartować. Zrobiła to jedna z dziennikarek Washington Post, Alexandra Petri, która opublikowała satyryczny list z perspektywy… gwiezdnowojennego szturmowca, rezygnującego właśnie z pełnionych przez siebie obowiązków. Jego nazwa to „Nie widzę innego w wyboru jak rezygnacja z pracy na Gwieździe Śmierci, gdyż zaczyna ona eksplodować”.

Z ciężkim sercem i głębokim poczuciem odpowiedzialności muszę złożyć natychmiastową rezygnację ze stanowiska na tej Gwieździe Śmierci. Nie widzę innego wyboru. Teraz jest czas na to, abyśmy wszyscy opuścili nasze warty i zrobili to, co słuszne. Pracą nad tą Gwiazdą Śmierci to był wielki zaszczyt. Uwielbiam estetykę. Cieszę się, że mogłem realizować swoją największą pasję – niszczenie planet i naciskanie przycisków. Kocham mój malutki kapelusz, który całkowicie bez powodu jest parasolką. Ubóstwiam łatwe do obsługi interfejsy komputerowe, korytarze wyposażone w wybuchowe drzwi i ten jeden obszar, do jakiego możemy uzyskać dostęp po aktywacji przycisku przedłużającego most. Nasz projekt od zawsze miał dla mnie sens! Niezmiernie cenię sobie nasz niezawodny system utylizacji śmieci i małego jednookiego faceta z macką, który w nim żyje. Ogólnie jestem dumny z tej stacji i z tego, co razem na niej osiągnęliśmy.

Nie trzeba zbyt długo się zastanawiać, aby odkryć, że Gwiazda Śmierci jest tu dość groteskową metaforą współczesnej Ameryki. I choć sporo w tym liście ironii i zabawy formą, trudno pominąć jego gorzki, patriotyczny wydźwięk. Petri zachęca tak naprawdę ludzi do zabrania głosu, a jednocześnie krytykuje społeczne perturbacje, do których ostatnimi czasy doszło.

Wokół szturmu na Kapitol jest naprawdę głośno – wspominaliśmy też o tym chociażby wczoraj w kontekście marvelowskiego Punishera. Jeżeli nie czytaliście jeszcze tego newsa, to szczerze zachęcamy. Dowiecie się z niego co nieco o tym, dlaczego przyszłość znanego superbohatera stoi pod znakiem zapytania.

kalendarz wiadomości
2021
styczeń
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
         

1

2

3 4 5

6

7 8 9

10

11 12 13 14 15 16

17

18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

31

           
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.