W całej historii Marvela ta krótka scena jest najbardziej przerażająca

Na przestrzeni wszystkich filmów Marvela wiedzieliśmy wiele okrutnych scen, ale ta jedna przewyższa pozostałe.

ciekawostki filmowe
Patrycja Otfinowska 29 września 2023
2
Źrodło fot. Strażnicy Galaktyki: Vol. 3, James Gunn, Marvel Studios, 2023.
i

Uwaga! Tekst może zawierać spoilery z filmu Strażnicy Galaktyki: Vol.3

Można się sprzeczać na temat jakości obecnego Kinowego Uniwersum Marvela, ale nie można zaprzeczyć dwóm rzeczom: MCU pozostaje jedną z największych franczyz filmowych i wciąż potrafi poruszyć widownię do głębi. I choć nigdy nie celowano, by to były widowiska skierowane przede wszystkim do dzieci, to jednak młoda widownia za nimi przepada, choć ostatnie odsłony tej franczyzy są dla nich coraz mniej odpowednie. Nie inaczej było i tym razem, gdy zobaczyliśmy jedną z najbardziej przerażających scen w Marvelu, a trwała ona zaledwie kilka sekund.

W trzeciej odsłonie Strażników Galaktyki poznajemy Wielkiego Ewolucjonistę, jednego z najbardziej potężnych i okrutnych czarnych charakterów w MCU, których mieliśmy okazję do tej pory zobaczyć. Poznajemy go za sprawą historii Rocketa – genetycznie zmodyfikowanego szopa, który od samego początku jest członkiem grupy Strażników.

W całej historii Marvela ta krótka scena jest najbardziej przerażająca - ilustracja #1
Źródło: Strażnicy Galaktyki: Vol. 3, James Gunn, Marvel Studios, 2023.

Kim jest Wielki Ewolucjonista?

Wielki Ewolucjonista to genetyk, we własnym mniemaniu wizjoner, który ma jeden cel: stworzyć doskonały gatunek, który zasiedli stworzoną przez niego utopię. W tym celu porywał różne istoty i brutalnie eksperymentował na nich. Zadawał wszystkim stworzeniom mnóstwo bólu, a każdy nieudany „eksperyment” bez skrupułów zabijał, nie licząc się z tym, czy pozbywał się jednego istnienia, czy całej planety. Jedną z jego ofiar jest Rocket.

Historia tego szopa od samego początku była tragiczna. Był więziony w okropnych warunkach, znęcano się nad nim, a ostatecznie pozbawiono go tego, co było dla niego najważniejsze w tamtym momencie – grupy przyjaciół z klatek obok, którzy byli dla niego praktycznie rodziną.

Rocketowi udało się stamtąd uciec, jednak nie odszedł nie pozostawiając po sobie ofiar. Gdy poznajemy Ewolucjonistę, jego twarz nie wygląda normalnie. Przypomina coś w rodzaju maski lub mocno naciągniętej skóry, trzymającej się na specjalnych zaczepach. Rocket przed ucieczką zmasakrował twarz tego złoczyńcy, pozostawiając go z pamiątką na całe życie.

Film nie pozostawia nas w niepewności i zaspokaja ciekawość widzów, odpowiadając na pytanie, jak duże były szkody wyrządzone przez rozwścieczonego Rocketa. Na koniec walki Strażników i Wielkiego Ewolucjonisty, Gamora zauważa, że maska przeciwnika zaczyna odpadać i całkowicie ją zdejmuje. Prawdziwa twarz potwora w ludzkiej skórze nie posiada nosa, ust, jednego oka i powiek, a także ma kilka innych deformacji.

W całej historii Marvela ta krótka scena jest najbardziej przerażająca - ilustracja #2
Gamora trzymająca w dłoni twarz Wielkiego Ewolucjonisty. Żródło: Strażnicy Galaktyki: Vol. 3, James Gunn, Marvel Studios, 2023.

Scena jest zbudowana w taki sposób, by wywołać szok i to zdecydowanie się udaje. Mimo że widz wie, czego może się spodziewać już w momencie, kiedy Gamora zaczyna odsłaniać oblicze Ewolucjonisty, to niedowierzanie i przerażenie uderzają z dużą siłą. Jeśli mieliście wątpliwości, czy film nadawałby się do pokazania dzieciom, to ta scena zdecydowanie odpowiada na to pytanie.

Jednak historia Wielkiego Ewolucjonisty nie kończy się. Potwierdzono już, że ten czarny charakter przetrwał wydarzenia ze Strażników Galaktyki Vol. 3, a biorąc pod uwagę jego wpływ na MCU, może to nie być ostatni raz, kiedy widzimy go na ekranie.

Patrycja Otfinowska

Patrycja Otfinowska

Przygodę z pisaniem „na poważnie” rozpoczęła w czerwcu 2023 na Filmomaniaku, wcześniej pisała opowiadania o swoich ulubionych książkowych bohaterach. Z wykształcenia nauczyciel języka polskiego, jednak nauczanie przegrało z miłością do filmów i seriali, dlatego na stronie zajmuje się newsami ze świata kina. Nie boi się żadnego gatunku: równie chętnie zobaczy po raz setny „Tokio Drift” lub wybierze się w ciemno do kina na niszowy film. Niezdrowo zafascynowana „Wiedźminem” i gdy tylko może, po raz kolejny przechodzi „Zabójców królów”. Czyta książki w ilościach hurtowych, twierdzi, że z każdej potrafi wyciągnąć jakąś głęboką myśl. Gdy już oderwie się od monitora, zabiera drona na spacery i robi zdjęcia okolicy.

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

Nowe Riverdale w tym tygodniu z premierą na Netflixie. Tak prezentuje się The Archies

Nowe Riverdale w tym tygodniu z premierą na Netflixie. Tak prezentuje się The Archies

Serial Spider-Man od Amazona ma showrunnera. Za sterami twórca Punishera Netflixa

Serial Spider-Man od Amazona ma showrunnera. Za sterami twórca Punishera Netflixa

Iron Man Roberta Downeya Jr. ma szansę na powrót? Szef Marvela zdradził, czy zamierzają „magicznie cofnąć” śmierć bohatera

Iron Man Roberta Downeya Jr. ma szansę na powrót? Szef Marvela zdradził, czy zamierzają „magicznie cofnąć” śmierć bohatera

Kiedy film The Marvels będzie na Disney Plus?

Kiedy film The Marvels będzie na Disney Plus?