Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 kwietnia 2021, 13:45

autor: Karol Laska

Smoleńsk najgorszym filmem IMDb na skutek review bombingu

Krytykowany na przestrzeni ostatnich lat polski film pod tytułem Smoleński stał się najgorzej ocenianym przez internautów filmem w historii istnienia serwisu IMDb. Pomogła w tym akcja jednego z polskich tygodników politycznych.

10 kwietnia 2021 roku obchodziliśmy 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, podczas której to po raz kolejny uczciliśmy pamięć o zmarłych w wypadku. W związku z nią doszło też do kontrowersyjnej inicjatywy opartej na tzw. „review bombing” popularnego, choć mało udanego filmu traktującego o tej tragedii pod tytułem Smoleńsk.

Owa produkcja stała się w niektórych kręgach żywym i dość szkodliwym społecznie memem, szerzącym teorie spiskowe na temat rzekomego zamachu na tupolewa. O tym mało korzystnym wymiarze tworu nie zapomniał Tygodnik NIE, na którego fanpage’u zachęcono ostatnio internautów do masowego wystawiania najniższych możliwych not Smoleńskowi na portalu IMDB (niezależnie od tego, czy dzieło się w ogóle obejrzało), by ten stał się oficjalnie najniżej ocenianym filmem w historii istnienia tegoż serwisu..

Post zachęcający do review bombing Smoleńska. Źródło: Tygodnik NIE, Facebook - Smoleńsk najgorszym filmem IMDb na skutek review bombingu - wiadomość - 2021-04-12
Post zachęcający do review bombing Smoleńska. Źródło: Tygodnik NIE, Facebook

Na efekty tejże akcji nie trzeba było za długo czekać. Smoleńsk znalazł się na samym szczycie niechlubnej listy „Bottom 250”, osiągając średnią 1,2/10, wyprzedzając tym samym amerykańską komedię bożonarodzeniową Saving Christmas. Przykładowe opinie na temat filmu nie zawsze są zbyt rzeczowe, niechaj za przykład posłuży ten humorystyczny komentarz:

Czytajcie Tygodnik NIE, a na ten film nawet nie klikajcie.

Pozycja Smoleńska na liście najgorszych filmów wg IMDb. Źródło: IMDb - Smoleńsk najgorszym filmem IMDb na skutek review bombingu - wiadomość - 2021-04-12
Pozycja Smoleńska na liście najgorszych filmów wg IMDb. Źródło: IMDb

Informacja o pozycji Smoleńska obiegła zarówno lokalne, jak i zagraniczne media internetowe, wzbudzając spore kontrowersje. Nie powinno to dziwić, gdyż jest ona przykładem nagannego zjawiska „review bombingu”, które zaszkodziło już wielu dziełom popkultury. I choć Smoleńsk do najwybitniejszych dzieł nie należy, a jego przekaz może zostać uznany za szkodliwy, to na pewno pewien niesmak po całej akcji pozostaje, udowadniając kruchość najpopularniejszych rankingów filmowych ustanawianych na podstawie ocen fanów.

  1. Najlepsze polskie filmy historyczne, które trzeba znać