Serial Władca Pierścieni a orkowie. Jacy będą w Pierścieniach Władzy?

Wyjaśniamy, jacy będą orkowie, których zobaczymy w Pierścieniach Władzy i co będzie ich odróżniać od stworzeń znanych z Władcy Pierścieni. A parę różnic można znaleźć.

fantasy
20 lipca 2022
4

Źródło: Amazon Studios / materiały promocyjne

Jakiś czas temu mieliśmy okazję rzucić okiem na pierwsze ujęcia z Pierścieni Władzy, które przedstawiają orków. Nietrudno zauważyć, że stwory z serialu Amazona różnią się nieco od obdartych, poranionych i doświadczonych bojem orków, których znamy z Władcy Pierścieni Petera Jacksona. A wizualne różnice to tylko szczyt góry lodowej.

Biorąc to wszystko pod uwagę, w tym tekście pochylimy się nad charakterystyką orków z Pierścieni Władzy i istotnymi różnicami między zastępami Saurona z Władcy Pierścieni a tymi żyjącymi w ukryciu podczas Drugiej Ery.

Geneza orków

Początki rasy orków sięgają zamierzchłych czasów sprzed Pierwszej Ery, kiedy to Morgoth, dowiedziawszy się o przebudzeniu pierwszych dzieci Iluvatara (elfów), przy użyciu okrutnych tortur i ciemnej magii wypaczył, zdeformował i splugawił pochwycone elfy, zmieniając je w pierwszych orków. Podczas wojen Pierwszej Ery, Nieprzyjaciel mnożył zastępy orków w swojej fortecy zwanej Angbandem, lecz sposób, w jaki to robił, pozostaje niesprecyzowany.

Orkowie we Władcy Pierścieni

Orkowie, których znamy z Władcy Pierścieni i oglądaliśmy w filmach Petera Jacksona, są w pełni kontrolowani przez wolę Saurona. Władca Ciemności wykorzystuje ich, podobnie jak wcześniej Morgoth, jako główny filar swojej armii. Mimo że są obdarci, poznaczeni bliznami i źle wyposażeni, ich przytłaczająca liczba nieraz daje im przewagę, czyniąc z nich groźnego przeciwnika.

Serial Władca Pierścieni a orkowie. Jacy będą w Pierścieniach Władzy? - ilustracja #1
Przykładowi żołdacy z armii Saurona / Źródło: kadr z filmu Władca Pierścieni: Dwie Wieże

Jeśli zaś chodzi o ich charakterystykę, orkowie są we Władcy Pierścieni, zarówno w filmach, jak i w książkach, przedstawieni jako istoty skrajnie złe, do tego stopnia wypaczone, że nienawidzą całego świata, łącznie z nimi samymi i ich panami, Sauronem i Morgothem. Pałając rządzą destrukcji, orkowie są więc wyjątkowo chaotyczną rasą, która nieraz angażuje się w walki między sobą.

Co ciekawe, orkowie znają się na przeróżnych mechanizmach, narzędziach i machinach, jednak ich dzieła są najczęściej prymitywnym i wypaczonym odbiciem rzemiosła innych ras. Doskonale widzimy to w filmach Jacksona.

Istotę orków opisuje doskonale jeden z błyskotliwych cytatów Tolkiena:

Zło nie jest w stanie stworzyć niczego nowego, może tylko wypaczać i niszczyć to, co stworzyły siły dobra.

Jak widać we Władcy Pierścieni, Morgoth najwyraźniej ostatecznie osiągnął swój cel i drwiąc z Iluvatara, skutecznie przeistoczył pełne życia elfy w chaotyczne istoty stworzone wyłącznie do destrukcji. Sytuacja jednak wygląda nieco inaczej, gdy rzucimy okiem na Pierścienie Władzy.

Orkowie z Pierścieni Władzy

Serial Władca Pierścieni a orkowie. Jacy będą w Pierścieniach Władzy? - ilustracja #2
Źródło: Amazon Studios

Jak dowiadujemy się z wywiadów z twórcami Pierścieni Władzy, temat orków był dla nich wyjątkowo ważny. Nic dziwnego, bowiem orkowie są istotnym elementem uniwersum Tolkiena, w związku z czym wiele pracy włożono w ich wygląd – trzeba przyznać, że praktyczne elementy ich kostiumów prezentują się naprawdę dobrze.

Innym powodem takiego stanu rzeczy jest jednak fakt, że Druga Era to okres, kiedy Morgoth został już pokonany, a orkowie rozpierzchli się po Śródziemiu i ukryli przed prześladowaniami ze strony innych ras. Od razu widać więc wyraźną różnicę w ich położeniu.

Bezpańscy orkowie

Z uwagi na nieopisany dokładnie okres Drugiej Ery, twórcy musieli zastanowić się więc nad tym, jak zachowywać się będą orkowie uwolnieni od woli Nieprzyjaciela. Zadać sobie nietypowe pytania typu: „Jak będzie wyglądać ich kultura?”. Lindsey Weber, producentka wykonawcza Pierścieni Władzy, przedstawiła podejście serialu do orków w taki sposób:

Muszę przyznać, że uwielbiam orków. [...] JD i Patrick [showrunnerzy serialu – dop. red.] również są nimi zafascynowani, naprawdę podobają im się praktyczne efekty i ich projekt.

Oprócz tego uznali, że potrzeba głębszej eksploracji tego tematu. Druga Era to okres, który ma miejsce tysiące lat przed wydarzeniami z Trzeciej Ery, dlatego bardzo istotne było, żeby potraktować ich jako indywidualną kulturę i spojrzeć na ich świat z ich własnej perspektywy.

Najwyraźniej orkowie mogą tym razem nie być już tylko szarymi zastępami żołdaków Saurona. Takie podejście do sprawy zdecydowanie nasuwa na myśl interesujące pytania dotyczące tego, jacy będą orkowie Drugiej Ery. Jak czytamy w wywiadzie serwisu IGN:

Wiele czasu poświęciliśmy temu, co oznacza bycie orkiem podczas Drugiej Ery. Odpowiednim podejściem wydało nam się, żeby wyglądali oni inaczej – bardziej dziko, surowo, naturalnie.

Spotykamy ich na początku Drugiej Ery w Śródziemiu, kiedy nie są jeszcze zorganizowani w armie, są bardziej rozproszeni i starają się przetrwać. To po prostu inny rozdział w ich historii.

Wygląd orków

Jeśli zaś chodzi o wygląd orków w serialu – Pierścienie Władzy, podobnie jak filmy Jacksona, mają polegać głównie na praktycznych rozwiązaniach, nie zaś na efektach specjalnych.

Serial Władca Pierścieni a orkowie. Jacy będą w Pierścieniach Władzy? - ilustracja #3
Źródło: Amazon Studios

Wyraźna różnica w ich prezencji wynika jednak ze wspomnianego wcześniej faktu, że orkowe w serialu nie są częścią składową wielkich armii i nie doświadczyli jeszcze ogromnych batalii. Weber tak opisuje podejście swojego zespołu do wyglądu orków:

To trochę tak, jakby to były dziecięce wersje orków. Oczywiście nie są dziećmi, lecz dopiero wychodzą z mroku.

Dla przykładu, w filmach wyraźnie widać, że orkowie wiele przeszli, są poranieni i cali w bliznach, ponieważ brali udział w wielu bitwach. Tutaj natomiast jesteśmy jeszcze przed czasem wielkich batalii. [...] Wciąż jest tu sporo zmarszczek, podobny kształt i forma, lecz widać, że jeszcze nie są doświadczeni przez wojnę. Z drugiej strony, zmagają się z wrażliwością na słońce, ponieważ ponownie wychodzą na zewnątrz. Nie mają również jeszcze tak ciemnej skóry, czy rozbudowanej muskulatury jak w poprzednich produkcjach.

Serial Władca Pierścieni a orkowie. Jacy będą w Pierścieniach Władzy? - ilustracja #4
Ci tutaj zdecydowanie swoje już widzieli / Źródło: kadr z filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla

Podsumowanie

Z ujawnionych informacji rysuje nam się więc dość oryginalny obraz orków. Wynika z nich, że w Pierścieniach Władzy destrukcyjna natura orków nie będzie wszystkim, co ich definiuje. Zdaje się to oczywiście lekko nie pasować do ich opisów z książek. Z drugiej jednak strony, dzieła Tolkiena nie koncentrują się na tym, co działo się z orkami w przejściowym okresie Drugiej Ery, więc twórcy mają tutaj spore pole do popisu. Miejmy tylko nadzieję, że wyjdzie to tej produkcji na dobre.

Pierścienie Władzy zadebiutują na platformie Amazon Prime Video 2 września.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Autor: Ignacy Kruk

Gwiazda Harry’ego Pottera ma nadzieję na powrót do Hogwartu jako profesor w nowym serialu

Gwiazda Harry’ego Pottera ma nadzieję na powrót do Hogwartu jako profesor w nowym serialu

Zobacz, jak Clarkson i spółka radzą sobie w Polsce w zwiastunie The Grand Tour: Eurocrash

Zobacz, jak Clarkson i spółka radzą sobie w Polsce w zwiastunie The Grand Tour: Eurocrash

Wiedźmin Netflixa ponoć szuka wielkiej gwiazdy do roli Regisa w 4. sezonie

Wiedźmin Netflixa ponoć szuka wielkiej gwiazdy do roli Regisa w 4. sezonie

Masz sentyment do polskiej wersji Harry'ego Pottera? Na Pyrkonie 2023 spotkasz ekipę dubbingową

Masz sentyment do polskiej wersji Harry'ego Pottera? Na Pyrkonie 2023 spotkasz ekipę dubbingową

Disney odrzucił ten pomysł Johnny'ego Deppa na Jacka Sparrowa, ale aktorowi uszło na sucho z innym

Disney odrzucił ten pomysł Johnny'ego Deppa na Jacka Sparrowa, ale aktorowi uszło na sucho z innym