Reżyser Thora 2 i Terminatora: Genisys wyjawia, dlaczego rzucił kręcenie filmów

Twórca filmów Thor: Mroczny świat, Terminator: Genisys oraz nadchodzącego The Many Saints of Newark opowiada o swoich trudnych doświadczeniach z produkcjami filmowymi. Alan Taylor nie ukrywa, że opinie widzów oraz krytyków bardzo silnie wpłynęły na jego karierę.

news
Adam Królak 14 sierpnia 2021
3

Alan Taylor odpowiedzialny za nadchodzący The Many Saints of Newark podzielił się z portalem The Hollywood Reporter swoimi negatywnymi doświadczeniami związanymi z tworzeniem produkcji kinowych. Do niedawna reżyser znany był głównie z kręcenia seriali, które nierzadko stawały się popularne i zyskiwały przychylność krytyków. W 2011 roku twórca podjął się wyreżyserowania filmu Thor: Mroczny świat, który został okrzyknięty przez wielu widzów najgorszą ekranizacją komiksów Marvela. Stworzony kilka lat później Terminator: Genisys również nie zachwycił i stał się łatwym celem ataków ze strony recenzentów i fanów serii.

W wywiadzie reżyser podkreśla, że powrót do świata The Sopranos ponownie rozpalił jego filmową iskrę po tym, jak został „zniszczony przez krytyków” za swoje dwa poprzednie dzieła w uniwersum Marvela i Terminatora. Alan Taylor był w przeszłości wielokrotnie nagradzany za pracę nad telewizyjnymi produkcjami, m.in. otrzymując nagrodę Emmy za pojedyncze odcinki Rodziny Soprano oraz Gry o Tron. Dopiero próba „przeskoku” na duży ekran sprzed kilku lat spowodowała dość gwałtowne załamanie kariery i utratę woli do tworzenia kinowych produkcji.

Straciłem chęć do robienia filmów. Straciłem chęć do życia jako reżyser. Nie winię za to nikogo. (…) Musiałem z tego wyjść i na nowo odkryć radość z tworzenia filmów – powiedział bez ogródek twórca.

Reżyser Thora 2 i Terminatora: Genisys wyjawia, dlaczego rzucił kręcenie filmów - ilustracja #1
Alan Taylor (z lewej) oraz David Chase na planie filmu The Many Saints of Newark. Źródło: The Hollywood Reporter

Alan Taylor wskazuje jednak, że nie był on jedynym winowajcą słabej ekranizacji Thora. Jedną z istotniejszych przyczyn miał być napięty harmonogram produkcji i scenariusz, który najwyraźniej nigdy nie został dokończony. Patty Jenkins, reżyserka odpowiedzialna za Wonder Woman, początkowo była zaangażowana w projekt, ale w końcu się z niego wycofała.

Nie wierzyłam, że mogę zrobić dobry film ze scenariusza, który planowali wykorzystać. W ostateczności wyglądałoby to tak, jakby to była moja wina – przyznała Jenkins w 2020 roku.

Taylor stworzył kilka odcinków The Sopranos, zdobywając nagrodę Primetime Emmy za wybitną reżyserię odcinka pt. Kennedy and Heidi z szóstego sezonu. Wydawać by się mogło, że po dużym doświadczeniu z Rodziną Soprano praca nad Wszystkimi świętymi New Jersey nie będzie stanowić żadnego problemu. Jednak, mimo że Alan zna tę serię jak własną kieszeń, jego negatywne doświadczenia z fandomami Thora oraz Terminatora sprawiły, że wahał się przed powrotem do świata serialu HBO.

Po doświadczeniach z Marvelem i Terminatorem wiem, że fani wielu serii mają bardzo duży wpływ na te produkcje. Posiadają bardzo silne opinie i to, czy zyskasz ich przychylność, ma wielkie znaczenie – przyznał twórca.

The Many Saints of Newark (Wszyscy święci New Jersey) opowiada historię młodego Tony’ego Soprano – fikcyjnego gangstera z New Jersey. Prequel kultowego serialu Rodziny Soprano przedstawia, w jaki sposób mafioso doszedł do pozycji bossa grupy przestępczej.

Reżyser w przeszłości wielokrotnie mówił o tym, że film Thor: Mroczny świat nie był dziełem, które zamierzał stworzyć. Taylor zdradził The Hollywood Reporter, że wersja, którą zaaranżował na początku była nieco „dziecinna” i posiadała bardziej „magiczne cechy”.

Wersja, od której zacząłem była bardziej dziecinna, posiadała tego dziecięcego i nieco magicznego ducha. Przez to w świecie [Thora] działo się sporo dziwnych rzeczy. Poza tym były duże różnice w fabule, które zostały ostatecznie odwrócone, wycięte i nakręcone ponownie. Bohaterzy, którzy zginęli, nie byli martwi, a ci, którzy ze sobą zerwali, znów byli razem. Myślę, że polubiłbym moją wersję filmu.

Współtwórca wielu serialowych hitów przyznaje, że być może brakuje mu pewnych cech, które są niezbędne przy kręceniu wysokobudżetowych produkcji kinowych. Nie ukrywa także, że w przypadku potencjalnych blockbusterów wielkie studia mają swoje wymagania i stawiają wiele warunków, co dla reżysera jest zazwyczaj trudne na wielu płaszczyznach.

Naprawdę podziwiam zestaw umiejętności kogoś, kto może wejść z bardzo osobistą wizją – jak [reżyser Thora] Taika Waititi lub James Gunn – i potrafi połączyć to z dużymi wymaganiami korporacji. Myślę, że moja kolekcja umiejętności jest zupełnie inna – zdradza reżyser.

Alan Taylor wróci do kin za sprawą Wszystkich świętych New Jersey, które pojawi się 1 października na wielkim ekranie oraz na HBO Max. Polska premiera przewidziana jest na 23 października.

Adam Królak

Adam Królak

Pecetowiec, pasjonat starszych i zapomnianych produkcji z duszą (głównie gier RPG i strategicznych), w które grywa po dziś dzień. Często wraca też do gier 8-bitowych, w które zagrywał się w dzieciństwie. Chętnie podróżuje i uczy się języków. Interesuje się Azją z naciskiem na Indonezję, Japonię i Koreę. Lubi kino azjatyckie, indonezyjską kuchnię i książki fantasy.

Reacher - czy będzie 4. sezon serialu Amazona z Alanem Ritchsonem?

Reacher - czy będzie 4. sezon serialu Amazona z Alanem Ritchsonem?

„Musisz do niego zadzwonić”. Frank Sinatra postawił jeden warunek przed swoim występem w Magnum P.I

„Musisz do niego zadzwonić”. Frank Sinatra postawił jeden warunek przed swoim występem w Magnum P.I

Sugar - czy będzie 2. sezon serialu Apple TV Plus z Colinem Farrellem? Jest decyzja

Sugar - czy będzie 2. sezon serialu Apple TV Plus z Colinem Farrellem? Jest decyzja

Kiedy premiera Stranger Things 5? Nowe informacje o sezonie od Gatena Matarazzo

Kiedy premiera Stranger Things 5? Nowe informacje o sezonie od Gatena Matarazzo

Ile odcinków ma To zawsze Agatha i kiedy pojawią się na Disney Plus?

Ile odcinków ma To zawsze Agatha i kiedy pojawią się na Disney Plus?