Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 maja 2022, 13:00

autor: Mateusz "Maurin" Marzec

Japoński film z mrożącym krew w żyłach rozwiązaniem dla starzejącego się społeczeństwa

Chie Hayakawa, wstrząśnięta słabnącym poczuciem empatii w Japonii, wyreżyserowała film, w którym rząd nakłania osoby starsze do dobrowolnej eutanazji. To ma rozwiązać problem starzejącej się populacji kraju.

Źródło: Materiały promocyjne

Kiedy japońska reżyserka Chie Hayakawa wróciła do Tokio w 2008 roku po 10-letnim pobycie w Nowym Jorku, zastała swoją ojczyznę nie taką, jaką ją zapamiętała.

Byłam zaskoczona tym, jak bardzo Japonia stała się nietolerancyjna. Wszędzie mówiło się o nowej idei odpowiedzialności, a wszystko wskazywało na to, że osoby z marginesu społecznego powinny same znaleźć sposób, aby poradzić sobie z problemami – przyznała Hayakawa.

Chie Hayakawa nakręciła film Plan 75 pod wpływem wydarzeń, które miały miejsce w 2016 roku. Wtedy to doszło do jednego z najgorszych przestępstw we współczesnej historii Japonii. 26-letni mężczyzna zadał ciosy nożem w ośrodku opieki dla niepełnosprawnych na północ od Tokio, zabijając 19 osób i poważnie raniąc 26 innych. Morderca usprawiedliwił swoje czyny szokującymi wypowiedziami, opowiadając się za światem, w którym ciężko upośledzeni mogliby być poddawani eutanazji, aby zmniejszyć ciężar spoczywający na ich rodzinach i całym społeczeństwie.

Byłam wściekła i pomyślałam, że jeśli Japonia miałaby przyspieszyć podążanie tą ścieżką nietolerancji, to jak by to wyglądało? – mówi Hayakawa.

Jej komentarzem do sytuacji jest film Plan 75. Debiut fabularny Hayakawy, rozwinięty z krótkometrażowego filmu z 2018 roku, ukazuje przyszłą Japonię, w której rząd wprowadził politykę oferującą wszystkim obywatelom powyżej 75 roku życia dobrowolną usługę eutanazji. Program jest agresywnie reklamowany wśród japońskich seniorów jako odpowiedzialny sposób na zapewnienie, że nie staną się oni ciężarem dla otoczenia, a zamiast tego pomogą krajowi rozwiązać problem niekorzystnej sytuacji ekonomicznej (ponad 29% populacji ma 65 lat lub więcej, dla porównania w USA ten wiek osiągnęło 17% społeczeństwa).

Na pierwszy rzut oka rządowy Plan 75 jest pełen dobrej woli, życzliwości i pragmatyzmu, ale tak naprawdę jest zarówno bardzo okrutny, jak i haniebny. Starzenie się społeczeństwa nie jest problemem, który pojawił się niedawno; zawsze słyszałam, że ludzie o tym dyskutują. Kiedy byłam młoda, długie życie było uważane za coś dobrego, ludzie mieli szacunek dla starszych osób. Teraz już tak nie jest – powiedziała Hayakawa.

Hayakawa przyznała, że w trakcie prac nad filmem przeprowadziła wywiady z piętnastoma starszymi Japonkami o różnym pochodzeniu. Wszystkie powiedziały jej, że gdyby istniał taki program, jak Plan 75, prawdopodobnie wzięłyby go pod uwagę, „ponieważ nie chcą być ciężarem”.

W japońskiej kulturze panuje przekonanie, że nie należy sprawiać kłopotów innym ludziom, a robienie tego jest bardzo niestosowne i wstydliwe – mówi Hayakawa. – To sprawia, że prawie nie możemy prosić o pomoc. Chciałam, aby ten film obudził widzów i przypomniał im o potrzebie empatii.

O czym opowiada Plan 75?

Plan 75 śledzi losy eleganckiej, starszej kobiety (Chieko Baishô), która doświadcza życiowych trudności. Nie ma szczęścia w małżeństwie i jest bezdzietna, nie ma najbliższej rodziny, z którą mogłaby spędzać czas; jej najdroższa przyjaciółka nagle odchodzi; coraz trudniej jest znaleźć przyzwoitą pracę w jej wieku, co sprawia, że samowystarczalność staje się nieosiągalna. Coraz częściej społeczeństwo zdaje się podpowiadać jej, że Plan 75 jest jedynym sensownym rozwiązaniem – zwłaszcza gdy poznaje młody, pogodny personel, który przeprowadza ją przez prezentację polisy (uczestnicy otrzymują wypłatę w gotówce na uregulowanie swoich ostatnich spraw) i włącza do programu (regularne wizyty kontrolne, tylko po to, by porozmawiać, pomagają upewnić się, że pacjenci nie mają żadnych wątpliwości).

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

kalendarz wiadomości
2022
maj
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21

22

23 24 25 26 27 28

29

30 31        
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.