Piosenka z Super Mario Bros. źródłem kontrowersji, zarzucono promowanie zachowań macho

Super Mario Bros niedawno trafił do kin i wciąż świetnie sobie radzi. W filmie Universal Pictures i Nintendo pojawił się jednak budzący kontrowersje element.

news
17 kwietnia 2023
9
Źrodło fot. Super Mario Bros. Film, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Universal Pictures
i

Super Mario Bros. to adaptacja gier video o tytułowym Mario, jego bracie Luigim i księżniczce Peach, którą Ci muszą ratować z rąk szalenie zakochanego w niej Bowsera. Choć w grach dziewczyna nie miała dużej roli i była właściwie zakładnikiem więzionym w zamczysku złoczyńcy, to jednak w filmie jej rola została zmieniona na bardziej pasującą do dzisiejszych standardów społecznych.

W nowym kinowym widowisku w jednej ze scen Bowser gra na fortepianie, śpiewając piosenkę dedykowaną Peach, która według pogłosek ma być nominowana do Oscara. Ta prosta i trwająca mniej niż dwie minuty przyśpiewka pokazuje uczucia złoczyńcy, stawiając rywala Mario w roli postaci, która nie czyni zła dla kaprysu, tylko ma ku temu powód. Tymże jest zdobycie księżniczki i to właśnie ten fragment w piosence wzbudza kontrowersje. W jednej linijce Bowser krzyczy: „w końcu będziesz moja!”.

Na problem jako pierwszy zwrócił uwagę Juan Pablo Arrendondo, popularny hiszpański dziennikarz, którego na Facebooku śledzi 16 tys. obserwujących.

W kraju, w którym 65 na 100 mężczyzn myśli, że „nie” w rzeczywistości oznacza „tak, proszę, błagaj mnie bardziej, ja tylko udaję niedostępną”, nie dziwie się, że istnieją kolesie, którzy czują empatię do żółwia z kolcami na grzbiecie – napisał w swoim wpisie.

Kontrowersji dodaje fakt, że postać złoczyńcy, pomimo ujawnienia tego, że ma uczucia, właściwie nie przyjmuje odpowiedzi „nie”, tym samym uciekając się do ekstremalnych zachowań, by osiągnąć swój cel. Niektórzy odbiorcy zwrócili uwagę, że chociaż film o przygodach Mario zmienił tradycyjną rolę Peach z wczesnych gier z serii, odchodząc od archetypu damy w niebezpieczeństwie, to zamiast tego zaczął promować zachowania, które niektórzy określiliby mianem „toksycznej męskości”.

Sama piosenka w wykonaniu czarnego charakteru właściwie romantyzuje Bowsera, który jest jednak złoczyńcą i z którym nikt – w teorii – nie powinien się utożsamiać. Tymczasem niektórzy zaczęli mu współczuć i to wywołało kontrowersje.

Większość widzów uważa jednak, że ta krytyka jest przesadzona. Ale nie da się ukryć, że Bowser nie jest złoczyńcą, który czyniłby zło z samego faktu bycia złym, a z jego cel może się pokrywać z podobnymi ambicjami niektórych odbiorców.

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań na lekcjach w gimnazjum, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach, by na początku 2023 roku trafić do działu filmowego redakcji Gry- OnLine.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Oprócz tego interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Mała Syrenka jest dla mnie dowodem na to, że realistyczne CGI zabija magię bajek

Mała Syrenka jest dla mnie dowodem na to, że realistyczne CGI zabija magię bajek

Na taki film Metal Gear Solid poszedłbym do kina

Na taki film Metal Gear Solid poszedłbym do kina

Chciałbym, aby serialowy Fallout w pełni oddał ducha postapokaliptycznej przygody

Chciałbym, aby serialowy Fallout w pełni oddał ducha postapokaliptycznej przygody

Manga Dragon Ball Super naprawiła kontrowersyjny moment z filmu Super Hero

Manga Dragon Ball Super naprawiła kontrowersyjny moment z filmu Super Hero

Gwiazda Tomb Raider zabiera głos w sprawie sequela

Gwiazda Tomb Raider zabiera głos w sprawie sequela