Witamy w Numenorze; twórcy przedstawiają królestwo z Pierścieni Władzy

Twórcy Pierścieni Władzy dają nam okazję, by poznać i zobaczyć, jak w superprodukcji Amazona będzie prezentował się Númenor – legendarne wyspiarskie królestwo ludzi, których ogromna duma i ambicja doprowadzają do ich upadku oraz zagłady wśród morskich fal.

fantasy
Ignacy Kruk 14 lipca 2022
3

Źródło: Materiały promocyjne / Rings of Power

Już od jakiegoś czasu wiemy, że w Pierścieniach Władzy dane nam będzie zobaczyć królestwo Númenoru – legendarnej wyspy, której ludzcy mieszkańcy (Dunadainowie) wspięli się na swoje cywilizacyjne szczyty tylko po to, by swą niepohamowaną ambicją narazić się na gniew Valarów i doprowadzić w ten sposób do upadku królestwa oraz zatonięcia wyspy. Paralele między Atlantydą a światem Tolkiena wydają się w tym przypadku absolutnie uzasadnione.

Teraz natomiast mamy nareszcie okazję poznać i zobaczyć wizję Númenoru zrodzoną w umysłach twórców serialu. Ponadto możemy przekonać się, w jakim stopniu zgadza się ona z książkowym oryginałem, który Tolkien opisywał w Silmarillionie i innych tekstach.

Jeśli interesują Was produkcje fantasy, tutaj możecie przeczytać o bohaterach, których poznamy w najnowszym serialu HBO, House of the Dragon.

Relacja twórców

Jak możemy przeczytać w relacji serwisu Entertainment Weekly, Númenor był szczególnie ważny dla twórców serii i miał zostać wykonany z wyjątkową pieczołowitością oraz przywiązaniem do detali, zwłaszcza, że jeszcze nigdy nie podziwialiśmy go na ekranie.

[Númenor – dop. red.] to miejsce, na którym byliśmy bardzo skoncentrowani, by przedstawić je we właściwy sposób. Nikt dotychczas go nie widział – ludzie mają pewne pojęcie na temat tego, jak wyglądają elfy czy krasnoludy i ich królestwa, lecz Númenor jest w pewnych aspektach czystym płótnem.

Wayne Che Yip, reżyser serialu, również nie omieszkał pochwalić pracy, jaką włożono w zaprojektowanie i zbudowanie serialowego Númenoru.

Przebywanie na planie zapierało dech w piersi. Byliśmy tam przez wiele tygodni, lecz każdego dnia mogłem zobaczyć jakiś nowy detal, jak np. malowidło na ścianie kapliczki. Była tam nawet ściana zbudowana w całości ze skorupek ostryg. Każdy zakątek, jaki napotkałem, opowiada naprawdę wiele historii tego świata.

Jak wspominałem, oprócz opisów legendarnej wyspy i jej miast, tym razem możemy również rzucić okiem na to, jak to wszystko będzie wyglądać w serialu Amazona. Pod tym linkiem możecie obejrzeć nowe ujęcia uzyskane przez Entertainment Weekly.

Burzliwa historia Númenoru

Druga Era – czyli okres, w którym rozgrywają się wydarzenia przedstawione w Pierścieniach Władzy – zaczęła się stosunkowo spokojnie. Zarówno Elfy, jak i krasnoludy, mogły cieszyć się dobrobytem w swoich królestwach, nie martwiąc się zagrożeniem ze strony pokonanego Nieprzyjaciela (Morgotha). Jeśli zaś chodzi o ludzi, jednym z najważniejszych ośrodków ich cywilizacji był właśnie Númenor – położona na wyspie kraina, która rozkwitała, gdy jej mieszkańcy pozostawali w dobrych stosunkach z elfami i boskimi Valarami.

Nic co dobre nie trwa jednak wiecznie, a ambitni Númenorejczycy z czasem dzielą się na dwa stronnictwa. Jedno wciąż oddające cześć Valarom, i drugie ugrupowanie pragnące niezależności, które z czasem zrywa również swoje dobre kontakty z ludem elfów i bezpośrednio doprowadza do zagłady wyspy.

Jest to początek końca Númenoru i najwyraźniej właśnie ten okres przedstawią nam Pierścienie Władzy.

Mieszkańcy Númenoru

We wspomnianym artykule możemy również przeczytać o najważniejszych postaciach, które zamieszkują i mają wpływ na losy Królestwa Númenoru.

Númenorem, który zobaczymy w serialu, rządzi Míriel (Cynthia Addai-Robinson), światła królowa, która stara się poprowadzić swój lud ku pomyślnej przyszłości, a pomaga (bądź przeszkadza) jej w tym jej doradca, Pharazôn (Trystan Gravelle). Aktor w ten sposób opisuje rolę swojej postaci.

Kiedy idziesz ulicami Númenoru, czujesz się jakbyś spacerował/a przez umysł Pharazôna. Kiedy widzisz te epickie statuy i wspaniałe budownictwo, kroczysz przez umysł osoby, której ciąży jej śmiertelność i jest bardzo skupiona na swoim dziedzictwie.

Na szczęście królowa ma również innych, bardziej oddanych sprzymierzeńców, jak np. Elendil (Lloyd Owen) i jego syn Isildur (Maxim Baldry). Obie postacie mogliśmy zobaczyć w trylogii Jacksona i znamy ich los, lecz jak obiecują twórcy, po drodze napotkamy wiele niespodzianek. Baldry ujmuje to następująco:

Wiesz gdzie on [Isildur – dop. red.] zmierza, lecz nie wiesz w jaki sposób tam dotrze. To jest właśnie ekscytujące w przypadku tego serialu, możemy zobaczyć młodego Islidura stojącego na [metaforycznym – dop. red.] rozdrożu.

Lloyd Owen zaś dodaje:

Ostatecznie ci z nas, którzy znają tę historię, wiedzą, że Elendil wspiera Ostatnie Przymierze ludzi i elfów. Pytanie jednak, jak do tego dochodzi? Tolkien nie opisał tej postaci zbyt dokładnie, co jest bardzo korzystne dla tego serialu.

Możliwe odstępstwa od materiału źródłowego

W tym miejscu warto się zatrzymać i wspomnieć, że serial może w pewnym aspekcie rozminąć się z materiałem źródłowym. A mianowicie, Pharazôn był kanonicznie zdeprawowanym kuzynem Míriel, który zmusił ją do ożenku i przejął władzę nad królestwem, nie zaś ledwie jej doradcą.

Ostatecznie to właśnie Pharazôn sprzeciwia się Valarom i zmanipulowany przez Saurona zaczyna składać ofiary z ludzi ku chwale Morgotha. Następnie wkracza on na ziemie Amanu (ziemie Valarów i Elfów), co zsyła na Númenor gniew Iluvatara, a w rezultacie wyspa ginie zatopiona przez morskie fale.

Niewykluczone, że fabuła serialu potoczy się właśnie tymi torami, a Pharazon faktycznie odegra swoją kanoniczną rolę. Na odpowiedzi na te pytania przyjdzie nam jednak poczekać.

Warto dodać, że na potrzeby serialu twórcy stworzyli jeszcze postać zwaną Eärien (Ema Horvath), siostrę Isildura. Na chwilę obecną nie wiemy jednak jaką odegra rolę w tej opowieści.

Przyjęcie fanów

Jakiś czas temu Amazon pokazał dwadzieścia minut serialu wybranej garstce fanów Tolkiena. Showrunnerzy serialu, Payne i McKay, zasłyszeli od jednego z widzów upragnione: „To jest jak Śródziemie”, co upewniło ich, że kroczą właściwą ścieżką. To jednak, jak serial zostanie przyjęty przez resztę społeczności zgromadzonej wokół twórczości Tolkiena, okaże się dopiero 2 września, kiedy Pierścienie Władzy zadebiutują na platformie Prime Video.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Autor: Ignacy Kruk

„Największa głupota wszech czasów”. Producent z Netflixa nie jest fanem sposobu, w jaki wydano Fallouta

„Największa głupota wszech czasów”. Producent z Netflixa nie jest fanem sposobu, w jaki wydano Fallouta

Gwiazdor Fallouta nie miał pojęcia, że kultowa kwestia wypowiadana przez Ghoula w finale serialu ma tak wielkie znaczenie. „Gdybym wiedział, byłbym onieśmielony”

Gwiazdor Fallouta nie miał pojęcia, że kultowa kwestia wypowiadana przez Ghoula w finale serialu ma tak wielkie znaczenie. „Gdybym wiedział, byłbym onieśmielony”

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Gdzie kręcono Fallouta? Lokacje z serialu Amazona

Gdzie kręcono Fallouta? Lokacje z serialu Amazona

Bohaterowie z Fallouta. Wyjaśniamy, kto jest kim w serialu Amazona

Bohaterowie z Fallouta. Wyjaśniamy, kto jest kim w serialu Amazona