Czystka w dziale animacji Netflixa. Co ją spowodowało?

Netflix szykuje rewolucję w dziale animacji. Firma zwolniła dyrektora dywizji, Phila Ryndę, oraz jego podwładnych. Według byłych pracowników, Netflix od dawna zmieniał strategię dotyczącą produkcji animowanych i nie wychodzi to firmie na dobre.

news
Zbigniew Woźnicki 21 kwietnia 2022
2

Źródło: about.netflix.com

Koniec złotego okresu w dywizji animacji Netflixa. Firma właśnie zwolniła Phila Ryndę ze stanowiska dyrektora kreatywnego kierownictwa i rozwoju dla oryginalnych animacji oraz część jego podwładnych. Jednocześnie firma postanowiła usunąć wiele obiecujących seriali animowanych, jak ten powstający na bazie komiksu Gnat (ang. Bone).

Netflix nie jest już miejscem dla kreatywnych twórców

Taką tezę zdają się potwierdzać obecni i byli pracownicy Netflixa. Jeden z twórców w dywizji animacji, którego serial nie został wznowiony, powiedział, że podczas dołączania do firmy hasłem było: „Chcemy być domem dla seriali uwielbianych przez wszystkich”, a kilka lat później przekształciło się w: „Chcemy stworzyć to, co widownia pragnie zobaczyć”. Zmiana kierunku rozwoju doprowadziła do odejścia wielu talentów i część powróciła do Cartoon Network, Disneya, Nickelodeona, a pozostali dołączyli do rozbudowujących się Apple TV+ i Amazona.

Zwolnienie Phila Rhyndy jest finałem chaotycznego okresu przejścia z jednej filozofii twórczej do drugiej. Rozwój talentów i kreatywności został zastąpiony korporacyjną presją, sprzecznymi komunikatami oraz oskarżeniami o fałszowanie danych.

Dywizja animacji Netflixa miała potencjał

O turbulencjach w dziale dzieci i rodziny dywizji animacji Netflixa poinformował portal The Wrap, z którym skontaktowało się kilku twórców. Jeszcze kilka lat temu miejsce to kusiło wiele młodych utalentowanych osób obietnicami nieskrępowanych możliwości wyzwolenia swojej kreatywności. Dodatkowym argumentem był spory budżet korporacji, który dawał szansę na rozwój i stworzenie czego tylko się chce.

Korporacji udało się przyciągnąć takie legendy jak Craig McCracken (Atomówki, Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster), Elizabeth Ito (Pora na przygodę!) i Jorge Gutierrez (!Mucha Lucha!). Mogli oni zacząć pracę nad swoimi wymarzonymi projektami, a Netflix zadbał o wsparcie w postaci młodych talentów. Jednocześnie korporacja rozpoczęła współpracę z DreamWorks Animation, czego wynikiem byli Łowcy trolli: Opowieści z Arkadii oraz Kipo i Dziwozwierze. Ten czas już się skończył, a kreatywni twórcy odchodzą, o czym wspomniano wcześniej.

Według byłych pracowników, Netflixa interesują wyłącznie wykresy i tabelki. Korporacja kieruje się wyłącznie liczbami i teoretycznymi wynikami. Takie podejście zabija kreatywność i w dłuższym rozrachunku może doprowadzić do kolejnego spadku subskrypcji, który już miał miejsce w pierwszym kwartale 2022 roku.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął na Allegro, gdzie wciąż można zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem.

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Pan i pani Smith wracają. Zobacz nową parę szpiegów na zwiastunie serialu Prime Video

Pan i pani Smith wracają. Zobacz nową parę szpiegów na zwiastunie serialu Prime Video

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena