Najlepsze seriale kryminalne 2021 - nasz ranking Top 5

Co prawda dopiero marzec, ale ostatnie miesiące zdążyły przynieść ciekawe seriale kryminalne warte obejrzenia. Przedstawiamy subiektywny ranking 5 najlepszych produkcji tego typu.

kryminał
Karol Laska 24 marca 2021
1

Każdy raz na jakiś czas lubi obejrzeć dobry serial kryminalny, choć trudno o znalezienie takowego - szczególnie w ostatnim czasie pandemicznej posuchy. Jeżeli jednak poszuka się w odpowiednich miejscach, to można znaleźć parę stosunkowo nowych produkcji tego typu (mających swoją premierę maksymalnie kilka miesięcy wstecz), które całkiem nieźle reprezentują wspomniany gatunek na starcie 2021 roku. Oto 5 świeżych seriali kryminalnych, na które, naszym zdaniem, warto spojrzeć.

5. Clarice – serialowa kontynuacja Milczenia owiec

Najlepsze seriale kryminalne 2021 - nasz ranking Top 5 - ilustracja #1
  1. Tytuł oryginalny: Clarice
  2. Gdzie obejrzeć: w telewizji

Minęło dobre 30 lat, od kiedy Anthony Hopkins przerażał nas w roli Hannibala Lectera w filmie Milczenie owiec. Co nieco o kontakcie z nim może z pewnością opowiedzieć Clarice Starling, agentka FBI zajmująca się niegdyś sprawą tegoż psychopaty. Wcielały się w nią kolejno Jodie Foster oraz Julianne Moore, a teraz, po przeszło dwóch dekadach, w buty policjantki wchodzi Rebecca Breeds. Wszystko za sprawią serialu Clarice.

Nie ma on co prawda za wiele wspólnego z Lecterem, a jedynie śledzi dalsze działania Starling dla Federalnego Biura Śledczego. Kobieta nadal zajmuje się śledztwami dotyczącymi seryjnych morderców i psychopatów. Jak na razie pojawiły się 4 odcinki serialu i nie osiągają może one poziomu wspomnianego Milczenia owiec, ale są z pewnością ponadprzeciętnym kinem kryminalnym pomimo proceduralnej struktury fabularnej.

4. Niezapomniane – 4. sezon brytyjskiego kryminału

Najlepsze seriale kryminalne 2021 - nasz ranking Top 5 - ilustracja #2
  1. Tytuł oryginalny: Unforgotten
  2. Gdzie obejrzeć: w telewizji

Choć amerykańskie seriale kryminalne zdominowały współczesną popkulturę, na pewno nie gorzej od nich prezentują się brytyjscy reprezentanci tegoż gatunku i to nie tylko ze względu na charakterystyczny akcent aktorów i ładne europejskie obrazki. Wyspiarscy scenarzyści potrafią pisać angażujące i zaskakująco mroczne opowieści o policjantach i złodziejach, a Unforgotten jest zdecydowanie jedną z nich.

Końcem lutego zadebiutował 4. sezon dzieła (którego epizody zresztą nadal się ukazują) i trzeba jasno powiedzieć, że trzyma on poziom. Na ekranie znów widzimy nadkomisarz Cassie Stuart (Nicola Walker), a akcja zaczyna się od odnalezienia rozczłonkowanego ciała w zamrażarce na wysypisku śmieci. Reszta to już naprawdę rewelacyjna fabuła i duszny klimat noir.

3. Morderca z Pembroke - miniserial z Lukiem Evansem w roli głównej

Najlepsze seriale kryminalne 2021 - nasz ranking Top 5 - ilustracja #3
  1. Tytuł oryginalny: The Pembrokeshire Murders
  2. Gdzie obejrzeć: w telewizji

A dla tych, którzy mają nieco mniej wolnego czasu, polecamy zdecydowanie obejrzeć Mordercę z Pembroke, bo to wciągająca, ale krótka historia zamykająca się w zaledwie trzech epizodach. Znów mamy do czynienia z brytyjskim serialem, ale szarobure miasto zamieniamy na mglistą, zieloną prowincję. Ponadto w głównej roli oglądamy Luke’a Evansa znanego chociażby z Hobbita czy Pięknej i bestii, a więc charyzma na ekranie gwarantowana.

A fabuła? Bardzo angażująca, wrażliwa i, co ciekawe, oparta na faktach. Protagonista zajmuje się bowiem sprawą Johna Coopera – jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców pochodzenia walijskiego. Nie jest to jednak produkcja pełna taniej sensacji. Powolne tempo i współczucie względem ofiar - na tego rodzaju strunach grają twórcy serialu

2. Stewardesa – nominowany do Złotych Globów thriller

Najlepsze seriale kryminalne 2021 - nasz ranking Top 5 - ilustracja #4
  1. Tytuł oryginalny: The Flight Attendant
  2. Gdzie obejrzeć: HBO GO

Stewardesa nie jest typowym kryminałem i z pewnością daleko jej do klimatów noir. To pełen czarnego humoru thriller, w którym mimo wszystko na pierwszym planie znajduje się sporo tajemnic do rozwiązania. Te jednak nie zostają przedstawione z perspektywy stróżów prawa, a bardziej od strony świadka pewnych dziwnych wydarzeń.

The Flight Attendant w bardzo intrygujący sposób wykorzystuje popularny motyw amnezji. Cassie (w tej roli Kaley Cuoco) budzi się obok trupa i do tego nie w swoim domu, ale przez alkoholowe wojaże nie do końca pamięta, co się stało. I próbuje się tego dowiedzieć, mając za plecami FBI. Nic więcej nie powiemy, by nie psuć zabawy.

1. Lupin – francuski serial Netfliksa o dżentelmeńskim złodziejaszku

Najlepsze seriale kryminalne 2021 - nasz ranking Top 5 - ilustracja #5
  1. Tytuł oryginalny: Lupin
  2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Netflix parę razy do roku wypuszcza niepozorne na pierwszy rzut oka dzieła, które w okamgnieniu stają się niekwestionowanymi hitami platformy. Takim zaskoczeniem był zdecydowanie Lupin – serial kryminalny o przebojowym złodzieju z zasadami (odgrywa go popularny aktor znany chociażby z Nietykalnych, Omar Sy). Produkcja potrzebowała kilka tygodni, aby wbić się na szczyty list popularności i stać się jednym z największych francuskich sukcesów telewizyjnych na arenie międzynarodowej.

Nie same liczby stoją jednak za Lupinem, bo to po prostu porządnie napisany (choć z paroma lukami logicznymi), dynamicznie zrealizowany i świetnie zagrany serial, który połyka się w jeden, maksymalnie dwa wieczory. Idealny wybór chociażby dla fanów podgatunku heist movie (napady na bank, te sprawy).

O AUTORZE

Dobry kryminał nigdy nie jest zły, choć ja akurat jestem wobec tego gatunku niemiłosiernie wybredny. Wyżej wymienione produkcje co prawda dają radę, ale jeżeli chcecie coś mocniejszego, jednakże nieco starszego, to koniecznie zapoznajcie się z Mindhunterm, True Detective czy Broadchurch.

POWIĄZANE TEMATY: seriale kryminał VoD Niezapomniane

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

Akolita - czy będzie 2. sezon serialu Star Wars?

Akolita - czy będzie 2. sezon serialu Star Wars?

Czy Lovely Runner jest na Netflixie? Sprawdzamy, gdzie obejrzeć koreański serial

Czy Lovely Runner jest na Netflixie? Sprawdzamy, gdzie obejrzeć koreański serial

Grała Lynn Tanner w serialu Alf. Czym dziś zajmuje się Andrea Elson?

Grała Lynn Tanner w serialu Alf. Czym dziś zajmuje się Andrea Elson?

Maxton Hall - gdzie obejrzeć ekranizację bestsellerowych powieści dla nastolatków?

Maxton Hall - gdzie obejrzeć ekranizację bestsellerowych powieści dla nastolatków?

Ród smoka - ile będzie łącznie sezonów serialu HBO?

Ród smoka - ile będzie łącznie sezonów serialu HBO?