W Harrym Potterze najbardziej niepokojącego bogina miał prawdopodobnie Dumbledore

Filmy i książki o Harrym Potterze wprowadziły wiele magicznych potworów. Jednym z nich jest bogin, który przybierał postać najgłębiej skrywanych obaw. Czego bał się na pozór nieustraszony Albus Dumbledore?

fantasy
18 września 2023
2
Źrodło fot. Harry Potter i Czara Ognia; Mike Newell; Warner Bros.; 2005
i

Na przestrzeni ośmiu filmów o Harrym Potterze twórcy zdecydowali się pokazać kilka magicznych istot. I chociaż nie było ich aż tyle, co w książkowym oryginale, to w dalszym ciągu fani młodego czarodzieja nie mogli narzekać. Z pewnością spore wrażenie wywołał bogin, który po raz pierwszy pojawił się na lekcji obrony przed czarną magią w Więźniu Azkabanu.

Dla osób nie znających uniwersum Harry’ego Pottera należy się odrobina wytłumaczenia. Bogin to zjawa, która przybiera postać tego, czego najbardziej lęka się stojąca przed nią osoba. We wspomnianej przed chwilą trzeciej części filmu mogliśmy zobaczyć, że największą obawą Harry’ego Pottera byli wtedy dementorzy, a Neville Longbottom bał się Severusa Snape’a. Wielu fanów zastanawiało się jednak, czego obawiał się dyrektor Hogwartu, czyli sam Albus Dumbledore.

J.K. Rowling, czyli autorka książek o Harrym Potterze, została zapytana o tę kwestię w 2007 roku (vide Looper). Okazuje się, że Albus Dumbledore zobaczyłby zwłoki swojej siostry Ariany, która zginęła od nieuważnie rzuconego zaklęcia podczas kłótni pomiędzy późniejszym dyrektorem Hogwartu, jego bratem Aberforthem oraz Gellertem Grindelwaldem.

W Harrym Potterze najbardziej niepokojącego bogina miał prawdopodobnie Dumbledore - ilustracja #1
Źródło fot.: Harry Potter i Insygnia Śmierci cz.2; David Yates; Warner Bros.; 2011

I chociaż nigdy nie zostało potwierdzone, który czarodziej odpowiedzialny był za jej śmierć, to Albus przez cały czas obwiniał siebie za zaistniałą sytuację. W rezultacie, gdyby spotkał na swojej drodze bogina, to po raz kolejny zobaczyłby jej martwe ciało.

Ponowne jej zobaczenie, nawet w postaci zjawy, byłoby nie tylko dla niego przerażające, ale też przywołałoby wspomnienia z tego straszliwego dla rodziny Dumbledore’ów dnia. Oczywiście warto pamiętać, że nawet bez bogina Albus po raz kolejny musiał zmierzyć się z tym straszliwym momentem.

Odbyło się to w jaskini, w której razem z Harrym Potterem mieli nadzieję odnaleźć jeden z horkruksów Lorda Voldemorta. Po wypiciu eliksiru zaczął majaczyć, a fani młodego czarodzieja dowiedzieli się w siódmej części książki, jakie wspomnienie go wtedy nawiedziło.

Oczywiście można się sprzeczać, czy bogin Dumebledore’a faktycznie był najstraszliwszy. Wszak w piątej części książek dowiedzieliśmy się, że Molly Weasley boi się śmierci członków swojej rodziny, gdy próbowała wypędzić zjawę w domu Syriusza. Warto jednak pamiętać, że była to jedynie projekcja jej strachu, a nie coś, co już się kiedyś wydarzyło. Dlatego też ponowny widok martwej siostry byłby dla Albusa o wiele bardziej druzgocący.

Na koniec przypominamy, że wszystkie filmy o Harrym Potterze możecie obejrzeć na platformie HBO Max.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

Chris Hemsworth bał się, że Pogromcy duchów zakończą jego karierę

Chris Hemsworth bał się, że Pogromcy duchów zakończą jego karierę

„Perfekcja jest trudna do zniesienia”. Dzieło sci-fi Spielberga ma niską ocenę i internauci desperacko szukają wyjaśnień

„Perfekcja jest trudna do zniesienia”. Dzieło sci-fi Spielberga ma niską ocenę i internauci desperacko szukają wyjaśnień

Dziś na Netflixie premiera spin-offu świetnie ocenianego anime fantasy

Dziś na Netflixie premiera spin-offu świetnie ocenianego anime fantasy

Ten Jedi ze Star Wars przez 9 lat nie dzierżył miecza świetlnego i teraz nie chce go odzyskać w Ahsoce

Ten Jedi ze Star Wars przez 9 lat nie dzierżył miecza świetlnego i teraz nie chce go odzyskać w Ahsoce

Peter Jackson nie spał przez Martina Freemana. Zmienił harmonogram prac nad Hobbitem, żeby aktor mógł wystąpić w filmie

Peter Jackson nie spał przez Martina Freemana. Zmienił harmonogram prac nad Hobbitem, żeby aktor mógł wystąpić w filmie