Kim są Blood i Cheese z Rodu smoka? Wyjaśniamy historię z książek oraz wskazówki z 1. sezonu serialu

Jeżeli sądzicie, że Krwawe gody z Gry o tron to istna makabra, to poczekajcie na scenę z drugiego sezonu Rodu smoka.

fantasy
Mateusz Libera 30 listopada 2023
3
Źrodło fot. Ród smoka, Ryan Condal, Miguel Sapochnik, HBO, 2022
i

Gra o tron przyzwyczaiła nas do wielu brutalnych, dla niektórych wręcz obrzydliwych scen widocznych na ekranie. Ród smoka, będący jednym ze spin-offów, a zarazem prequelem pierwszego serialu HBO z uniwersum Pieśni lodu i ognia, wcale nie idzie w tym aspekcie na ustępstwa, o czym przekonaliśmy się, oglądając pierwszy sezon latem 2022 roku. Pełna intryg i brutalności opowieść to godny następca Gry o tron, którą fani pokochali na całym świecie. Drugi sezon burzliwej historii rodziny Targaryenów znajduje się obecnie w postprodukcji, a jego premierę wyznaczono na początek lata 2024 roku.

Scenariusz kolejnego sezonu jest nadal oparty na prozie George’a R.R. Martina, który bardzo angażuje się w produkcje seriali bazujących na jego twórczości. Z tego też powodu ci, którzy czytali nie tylko Pieśń lodu i ognia, ale i inne dzieła osadzone w tym uniwersum, zaczęli spekulować, co nas czeka w kolejnych epizodach Rodu smoka. Tym, co przykuło szczególną uwagę, są postacie znane jako Blood i Cheese, których historia może być chwilowo niejasna dla osób niezaznajomionych z książkami Martina.

Uwaga! W dalszej treści znajdują się spoilery z serialu Ród smoka, Pieśni lodu i ognia oraz Ognia i krwi autorstwa George’a R.R. Martina.

Przypomnijmy, że pierwszy sezon zakończył się śmiercią księcia Lucerysa Velaryona, jednego z trzech synów Rhaenyry Targaryen, kiedy to ten udał się do Końca Burzy, by wybadać nastroje i ewentualnie przekonać tamtejszego lorda do przyłączenia się do stronnictwa Czarnych (tak nazywa się podążających za Rhaenyrą). Na miejscu zastał swojego stryja Aemonda, którego w dzieciństwie okaleczył. Ten zażądał, by Lucerys wyciął sobie oko, jednak młody książę go nie posłuchał. Aemond poleciał za Velaryonem w pogoń na swoim smoku, który był o wiele większy niż smok Lucerysa. Zabawa trwała przez dłuższą chwilę, kiedy niespodziewanie Aemond stracił panowanie nad bestią, a rozjuszone stworzenie pożarło drugiego ze smoków wraz z jeźdźcem.

Kim są Blood i Cheese z Rodu smoka? Wyjaśniamy historię z książek oraz wskazówki z 1. sezonu serialu - ilustracja #1
Ród smoka, Ryan Condal, Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Wieść o śmierci Lucerysa dotarła do Rhaenyry i jej popleczników. W ostatniej scenie widzimy zapłakaną i wściekłą Rhaenyrę, której wyraz twarzy mówi nam, że śmierć syna nie ujdzie wrogom płazem.

Kim są Blood i Cheese w Rodzie smoka?

Wiele wskazuje na to, że za śmiercią Lucerysa pójdą poważne konsekwencje. Aby poznać to, co wydarzy się w kolejnym sezonie Rodu smoka, należy sięgnąć do informacji zawartych w książkach Martina (Pieśń lodu i ognia, Ogień i krew). Z nich wynika, że po śmierci księcia Lucerysa Daemon Targaryen zdecyduje się wynająć dwóch zabójców do brutalnego morderstwa. Blood i Cheese, czyli Krew i Ser zakradną się do Czerwonej Twierdzy tymi samymi tunelami, którymi kiedyś Daemon wyciągnął Rhaenyrę z pałacu, by pokazać jej miasto i móc wpływać na bratanicę, swoją przyszłą żonę.

Będąc już w Twierdzy, Krew i Ser odwiedzą komnaty Alicent Hightower, królowej wdowy po królu Viserysie Targaryenie. Tam pochwycą kobietę i ją zakneblują, a Blood na jej oczach udusi pokojówkę. Następnie mordercy zaczekają na przybycie królowej Helaeny Targaryen (żona i siostra Aegona II Targaryena) i jej dzieci, jako że ta ma w zwyczaju pozwalać trójce spędzać czas z babcią. Blood zabije strażnika Helaeny, a później razem z Cheesem chwyci księcia Jaeherysa i księcia Maelora.

Dalej Blood wypowie słowa, które usłyszał od Daemona: „Oko za oko, syn za syna” i nakaże wybierać Helaenie, które dziecko ma zabić. Zagrozi, że jeżeli ta nie dokona wyboru lub zacznie krzyczeć, mordercy zabiją wszystkich obecnych w komnacie. Po dramatycznej wymianie zdań Helaena wybierze Maelora, sugerując się tym, że chłopczyk ma zaledwie dwa lata, przez co nie będzie niczego świadomy. Mordercy pozbawią jednak głowy sześcioletniego Jaehaerysa na oczach jego babci, matki i siostry-bliźniaczki. Potem Blood i Cheese uciekną z Czerwonej Twierdzy, zabierając ze sobą głowę księcia jako dowód.

Po wszystkim królowa Helaena popadnie w obłęd, jej syn Maelor będzie żył ze świadomością, że własna matka – choć przymuszona – skazała go na śmierć, a wydarzenie to zapoczątkuje otwartą wojnę między zwolennikami Rhaenyry Targaryen a jej przyrodnim bratem – królem Aegonem Targaryenem.

Wskazówki z pierwszego sezonu Rodu smoka

O tym, że ta scena rzeczywiście zostanie zekranizowana, świadczą wskazówki pozostawione przez twórców w debiutanckim sezonie serialu. Po pierwsze, Blood i Cheese zostaną wynajęci za pośrednictwem tajemniczej Mysarii, która, choć na razie nie odegrała znaczącej roli, była kochanką Daemona Targaryena i prowadziła ogromną siatkę szpiegowską w Królewskiej Przystanii. To właśnie z jej pomocą Daemon dotrze do wyrafinowanych morderców, którzy podejmą się tak trudnego zadania.

Kim są Blood i Cheese z Rodu smoka? Wyjaśniamy historię z książek oraz wskazówki z 1. sezonu serialu - ilustracja #2
Ród Smoka, Ród smoka, Ryan Condal, Miguel Sapochnik, HBO, 2022

Po drugie, istnieje pewien szczegół, który w symboliczny sposób zdradza, co się wkrótce wydarzy. Podczas ślubu Rhaenyry i Laenora Velaryona dochodzi do bójki, podczas której ser Criston Cole zabija ser Joffreya Lonmoutha będącego ukrytym kochankiem pierwszego męża Rhaenyry. Dlatego też udzielany im ślub przebiega w grobowej atmosferze. Niemniej jednak w oczy rzuca się pewien szczegół. Zbliżenie na podłogę pokazuje szczura pijącego krew zabitego w walce Joffreya. W symbolice chodzi właśnie o postać Blooda i Cheese’a. Ten pierwszy nazywany jest Krwią, jako że uchodzi za wprawnego zabijakę. Pseudonim tego drugiego wziął się od tego, że Cheese z pozoru jest zwykłym szczurołapem, który wabi szczury serem. W ten sposób twórcy zapowiadają obecność tych postaci w drugim sezonie Rodu smoka.

Najbrutalniejsza scena po Krwawych Godach

Wszyscy pamiętamy, co przydarzyło się zdradzonej rodzinie Starków w Grze o tron. Scena śmierci syna Neda Starka i Catelyn Stark oraz jego ciężarnej żony wywołała poruszenie na twarzach widzów, nawet tych, którzy znali te wydarzenia z książek. Przez długi czas była też analizowana pod różnymi kątami i dziś uchodzi za jedną z najbardziej ikonicznych scen Wojny Pięciu Królów.

Wygląda jednak na to, że Ród smoka wystawi do pojedynku godnego konkurenta. Nie wiadomo, jak zostanie to przedstawione i czy rzeczywiście filmowcy zdecydują się ukazać moment morderstwa sześcioletniego dziecka. Niemniej jednak scena z pewnością wywoła poruszenie i będzie wielokrotnie poddawana dyskusji w sieci.

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach. Na początku 2023 roku trafił do działu filmowego GRYOnline.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Sugar - czy będzie 2. sezon serialu Apple TV Plus z Colinem Farrellem?

Sugar - czy będzie 2. sezon serialu Apple TV Plus z Colinem Farrellem?

Prequel Dextera powstaje. Patrick Gibson wcieli się w serialu Original Sin w tytułowego bohatera, w obsadzie gwiazdor Mr. Robota

Prequel Dextera powstaje. Patrick Gibson wcieli się w serialu Original Sin w tytułowego bohatera, w obsadzie gwiazdor Mr. Robota

Kiedy 2. sezon The Last of Us będzie na HBO Max?

Kiedy 2. sezon The Last of Us będzie na HBO Max?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem