George R. R. Martin zapowiada szokującą liczbę spin-offów Gry o tron, choć tylko jeden projekt dostał zielone światło

Autor Pieśni lodu i ognia twierdzi, że trwają prace nad kolejnymi spin-offami dziejącymi się w uniwersum Gry o tron.

fantasy
Mateusz Libera 23 listopada 2023
3
Źrodło fot. Gra o tron, D.B. Weiss, David Benioff, HBO, 2011
i

Od finału Gry o tron od HBO dzieli nas już kilka lat, ale wciąż słyszymy o uniwersum Pieśni lodu i ognia. George R.R. Martin, autor powieści, na podstawie których powstały do tej pory dwa seriale, nie daje o sobie zapomnieć i choć fani „ścigają” go, by wreszcie ukończył to, co zaczął, ten obok obietnic wydania kolejnej książki z niedokończonej serii zapowiada kolejne spin-offy.

Przypomnijmy, że do tej pory faktycznie doczekaliśmy się wydanego w 2022 roku Rodu Smoka, prequelu przybliżającego nam postacie z dynastii Targaryenów, potomków Daenerys będącej jedną z głównych bohaterek Pieśni lodu i ognia. Produkcja jest rozwijana, a jej drugi sezon ma zadebiutować latem 2024 roku.

Tymczasem Martin na kanale BANGCAST rozmawiał o przyszłości książek ze swojego uniwersum. Tym, co najbardziej zaintrygowało fanów oraz media, było ujawnienie, że obecnie przygotowywanych jest „około ośmiu innych seriali typu spin-off” (nie licząc już Rodu Smoka).

Mamy osiem innych seriali typu spin-off, nad którymi pracujemy. Serial o Dunku i Jaju dostał już zielone światło. Pozostałe jeszcze nie, ale mimo to pracujemy nad nimi.

Co przedstawią spin-offy Gry o tron?

Plotek na temat powstających seriali jest wiele, a przy odsiewaniu prawdy od fałszu z pewnością nie pomagają fani, którzy dorzucają swoje spekulacje czy nawet fanowskie plakaty rzekomo nadchodzących produkcji. W ostatnim wywiadzie George R.R. Martin nie sprecyzował, jakie serie i historie ma na myśli, dlatego też warto cofnąć się do jego wypowiedzi z kwietnia 2023 roku. To w niej znajdują się odpowiedzi na część dotyczących tego tematu pytań.

Dawno temu, latem 2016 roku, gdy HBO dopiero zaczynało myśleć o spin-offach Gry o tron, podrzuciłem im dwa pomysły: Taniec smoków, który z czasem stał się Rodem smoka, oraz Dunka i Jajo – pisał Martin na blogu.

Dziś wiemy, że serial o Duncanie Wysokim i jego giermku zostanie zrealizowany, ale to nie wszystko:

Nymeria wciąż powstaje, tak samo Wąż morski – czytamy dalej.

Autor wydaje się pewny swoich słów, a to, co większość uznaje za plotki, podaje jako prawdę. Największe szanse miał do tej pory serial Snow, o którym nie wiedzieliśmy zbyt wiele poza tym, że miałby być sequelem z Jonem Snowem jako głównym bohaterem. Wąż morski zapowiadany przez Martina to z kolei opowieść o przygodach Corlysa Velaryona, którego postać zaprezentowano nam w Rodzie Smoka. Nymeria natomiast prawdopodobnie dotyczy starożytnej królowej Nymerii, na cześć której Arya Stark nazwała swojego wilkora.

W serwisie Screen Rant możemy przeczytać także o wcześniej odrzuconych projektach. Pierwszy z nich to Bloodmoon, czyli opowieść o pierwszej Długiej Nocy, podczas której Inni zaatakowali Westeros. Drugi – Flea Bottom – otrzymał już nawet ponoć odcinek pilotażowy. Akcja miałaby rozgrywać się w slumsach Królewskiej Przystani. Ciekawym projektem był także ten zatytułowany Doom of Valyria, eksplorujący Valyrię i przedstawiający moment kataklizmu, który ją spotkał. Nie wiadomo jednak, czy to właśnie o tych spin-offach myślał George R.R. Martin.

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach. Na początku 2023 roku trafił do działu filmowego GRYOnline.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Gdzie obejrzeć Diunę 1? Pierwsza część widowiska Denisa Villeneuve’a jest dostępna w streamingu

Gdzie obejrzeć Diunę 1? Pierwsza część widowiska Denisa Villeneuve’a jest dostępna w streamingu

Fantastyczny miniserial z Kate Winslet w roli głównej. 5 rewelacyjnych odcinków obejrzysz na HBO Max

Fantastyczny miniserial z Kate Winslet w roli głównej. 5 rewelacyjnych odcinków obejrzysz na HBO Max

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?

Oto, kiedy premiera i ile jest odcinków Avatar: The Last Airbender Netflixa

Oto, kiedy premiera i ile jest odcinków Avatar: The Last Airbender Netflixa

Wszystko, co trzeba wiedzieć o obsadzie i postaciach z Avatar: The Last Airbender Netflixa

Wszystko, co trzeba wiedzieć o obsadzie i postaciach z Avatar: The Last Airbender Netflixa