Czy Diuna 3 powstanie? Denis Villeneuve zdradził plany odnośnie kontynuacji serii z Timothée Chalametem

Diunę 2 już można obejrzeć w kinach, a co z trzecią częścią? Czy powstanie? Denis Villeneuve podzielił się swoimi planami na przyszłość serii.

science fiction
Edyta Jastrzębska 1 marca 2024
3
Źrodło fot. Diuna 2, Denis Villeneuve, Warner Bros. Pictures, 2024
i

Diuna 2 wkroczyła do kin, wcześniej wzbudzając zachwyt wśród recenzentów, w tym również naszego redakcyjnego kolegi. Teraz widzowie mogą ocenić, jak podoba im się epicka ekranizacja w wykonaniu Denisa Villeneuve’a, w której poznamy dalsze losy Paula Atrydy granego przez Timothée Chalamet’a.

Obie, dotychczas stworzone części Diuny są oparte na powieści Franka Herberta z 1965 roku. Istnieją również kontynuacje tej książki, w części z nich Paul dalej jest obecny, w związku z czym fani zastanawiają się, czy Villeneuve zdecyduje się nakręcić kontynuacje, a przede wszystkim trzecią część Diuny, która obejmowałaby materiał z Mesjasza Diuny.

Villeneuve w 2023 roku w rozmowie z Empire (via The Hollywood Reporter) przyznał, że chciałby stworzyć filmową trylogię Diuny, która zakończyłaby się właśnie historią z Mesjasza Diuny. Filmowiec nie jest zainteresowany tworzeniem adaptacji kolejnych części serii Herberta.

Nie chce również od razu po ukończeniu Diuny 2 i domknięciu jej promocji, zabierać się za prace nad „trójką”, co wyjaśnił w rozmowie z Colliderem. W przypadku drugiej części zależało mu na tym, żeby stworzyć ją możliwie jak najszybciej po „jedynce”, jednak teraz potrzebuje przerwy, podczas której zajmie się innymi projektami. Przyznał również, że potrzebuje tego czasu, aby stworzyć jak najlepszą ekranizację Mesjasza Diuny, dlatego z niczym nie zamierza się spieszyć.

Teraz, gdy druga część jest gotowa, chcę się upewnić, że jeśli zrobimy Mesjasza Diuny, to będziemy mieć najlepszy scenariusz. Z tego względu chcę dać sobie czas na zrobienie tego. Myślę też, że na dobre mi wyjdzie, jeśli od razu nie wrócę na pustynię, tylko może lekko zboczę z trasy. Prawdę powiedziawszy nie wiem, jaka jest moja przyszłość, co mi się podoba, bo ostatnie sześć lat pracowałem non stop. To zbawienne i potrzebuję tego. Miło byłoby upewnić się, że jeśli zrobimy Mesjasza Diuny, to zrobię możliwie najlepszy film, dlatego chcę dać sobie czas.

Na razie Warner Bros. Discovery i tak nie dało zielonego światła Diunie 3, choć wydaje się, że to tylko kwestia czasu. Najnowsza część zapowiada się na hit na miarę „jedynki”.

Edyta Jastrzębska

Edyta Jastrzębska

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz kulturoznawstwa. W GRYOnline.pl zaczynała jako jeden z newsmanów w dziale filmowym, obecnie dogląda newsroomu filmowego, gdzie zajmuje się również korektą. Świetnie odnajduje się w tematyce filmowo-serialowej zarówno tej osadzonej w rzeczywistości, jak i w fantastyce. Na bieżąco śledzi branżowe trendy, jednak w wolnym czasie najchętniej sięga po tytuły mniej znane. Z popularnymi zaś ma skomplikowaną relację, przez co do wielu przekonuje się dopiero, gdy szum wokół nich ucichnie. Wieczory uwielbia spędzać nie tylko przy filmach, serialach, książkach oraz grach wideo, ale też przy RPG-ach tekstowych, w których siedzi od kilkunastu lat.

Kiedy rozgrywa się serial Fallout w stosunku do gier? Oś czasu franczyzy

Kiedy rozgrywa się serial Fallout w stosunku do gier? Oś czasu franczyzy

Kiedy Haikyu!! The Dumpster Battle pojawi się w kinach w Polsce?

Kiedy Haikyu!! The Dumpster Battle pojawi się w kinach w Polsce?

Kiedy i gdzie Civil War trafi do streamingu?

Kiedy i gdzie Civil War trafi do streamingu?

Zdjęcia do 3. sezonu Fundacji powstają w Warszawie. Świątynia Opatrzności Bożej lokacją serialu sci-fi od Apple

Zdjęcia do 3. sezonu Fundacji powstają w Warszawie. Świątynia Opatrzności Bożej lokacją serialu sci-fi od Apple

Ile jest filmów Pogromcy duchów? Oto, jak oglądać tę serię w chronologicznej kolejności

Ile jest filmów Pogromcy duchów? Oto, jak oglądać tę serię w chronologicznej kolejności