Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 30 czerwca 2022, 14:10

autor: Ignacy Kruk

Celebrimbor - kim jest elf z Pierścieni Władzy?

Wyjaśniamy, kim jest i jakie znaczenie dla uniwersum Tolkiena ma Celebrimbor, legendarny elfi kowal, którego zobaczymy w Pierścieniach Władzy od Amazona.

Źródło: YouTube - IGN / Amazon Studios

Niedawno dowiedzieliśmy się, jak w serialu Amazona przedstawiony zostanie Celebrimbor, postać w dużej mierze odpowiedzialna za opłakane konsekwencje stworzenia Pierścieni Władzy, które poznajemy we Władcy Pierścieni. Ponadto mogliśmy również rzucić okiem na pierwsze ujęcia z serialu (via Fandom), które przedstawiają Charlesa Edwardsa w roli tego legendarnego elfa.

Więcej na temat Celebrimbora z Pierścieni Władzy przeczytacie tutaj. Niniejszy tekst jest zaś poświęcony książkowej wersji tej postaci, którą możemy poznać w Silmarillionie i innych tekstach J.R.R. Tolkiena.

Pierwsza Era – geneza postaci

Celebrimbor wywodzi się ze starożytnego rodu elfa Finwe – legendarnego władcy, który był jednym z pierworodnych dzieci Iluvatara (stwórcy świata w uniwersum Tolkiena). Ojcem Celebrimbora był Curufin, syn Feanora, który odgrywa ważną rolę w życiu wnuka, głównie z uwagi na jego niezrównany talent do rzemiosła oraz niezwykłe osiągnięcie, jakim było stworzenie Silmarilii.

Celebrimbor - kim jest elf z Pierścieni Władzy? - ilustracja #1
Celebrimbor w grze Middle-Earth: Shadow of Mordor

W Pierwszej Erze Celebrimbor wiele razy angażował się w potyczki z siłami nieprzyjaciela, później zaś zamieszkał w Nargothrondzie, ukrytej podziemnej fortecy elfów zbudowanej przez Finroda Felagunda. Po zniszczeniu miasta przez siły Morgotha, Celebrimbor udał się do Gondolinu, którego zagładę również przetrwał. Ostatecznie osiadł na terenie Eregionu, jako poddany Galadrielii i Celeborna.

Warto dodać, że z udostępnionych informacji wynika, iż w Pierścieniach Władzy zastajemy Celebrimbora właśnie na terenie Eregionu, gdzie pomaga Elrondowi w skontaktowaniu się z krasnoludami z królestwa Morii.

Druga Era – Pierścienie Władzy i relacja z Sauronem

Mieszkając w Eregionie, Celebrimbor doskonali swoje kowalskie rzemiosło i współpracuje z krasnoludami z Khazad-dum, tworząc m.in, piękne inskrypcje na Bramie Durina, które możemy podziwiać w Drużynie Pierścienia.

Celebrimbor - kim jest elf z Pierścieni Władzy? - ilustracja #2
Inskrypcje wykonane przez Celebrimbora na Bramie Durina / Źródło: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

Wraz z biegiem czasu Celebrimbor opętany manią tworzenia, zapragnął wykreować dzieło, które dorównałoby mistrzostwu Feanora i jego Silmarilom. Jego pasja oraz duma zostały jednak wykorzystane przez Saurona i stały się przyczyną wielu nieszczęść.

W 1200 roku Drugiej Ery Celebrimbor wita w Eregionie Annatara, czyli Saurona w przebraniu, który podaje się za wysłannika Valarów. Następnie zaś zakłada wraz z nim bractwo kowali Gwaith-i-Mirdain. Pod namową Saurona Celebrimbor wypowiada bunt przeciwko Galadrieli oraz Celebornowi i przejmuje władzę w Eregionie.

Celebrimbor - kim jest elf z Pierścieni Władzy? - ilustracja #3
Porozumienie Celebrimbora i Saurona / Źródło: Middle-Earth: Shadow of Mordor

Wykucie Pierścieni

W 1500 roku Celebrimbor i kowale z bractwa wykuwają Pierścienie Władzy. Oprócz pomocy w wykuciu siedmiu Pierścieni Krasnoludów i dziewięciu Pierścieni Ludzi, Celebrimbor tworzy trzy własne dzieła, nieskażone wpływem Saurona. Są to Pierścienie Elfów – Vilya, Narya i Nenya, które odpowiadają żywiołom powietrza, ognia i wody.

Niedługo później, dowiedziawszy się o wykuciu przez Saurona Jedynego Pierścienia, Celebrimbor stara się ocalić swoje dzieło przed jego zakusami, oddając pierścienie w ręce Gil-galada i Galadrieli.

Upadek Eregionu i śmierć Celebrimbora

Sauron nie omieszkał zemścić się za działania Celebrimbora, doszczętnie niszcząc Eregion, a jego samego uwięził i zmusił do wyjawienia lokacji pomniejszych pierścieni. Elf nie zdradził jednak miejsca ukrycia Pierścieni Elfów i umarł w wyniku tortur. Jego zmaltretowane oraz nabite na pal ciało zostało wykorzystane jako przestroga dla Elronda i jego sił broniących Szarej Przystani.

Podsumowanie

Tak w dużym skrócie prezentują się losy Celebrimbora. Mimo, że w tekstach Tolkiena nie jest on zbyt dokładnie opisany, materiał pozostawiony przez pisarza przypisuje tej postaci fundamentalną dla historii Śródziemia rolę, co przekłada się na jej niesamowity potencjał.

Pytanie jednak brzmi, czy twórcy Pierścieni Władzy od Amzona będą w stanie ten potencjał wykorzystać? Odpowiedź poznamy 2 września, kiedy serial zadebiutuje na platformie Prime Video.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

kalendarz wiadomości
2022
czerwiec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.