Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 lipca 2021, 14:02

autor: hexx0

Czarna Wdowa - rekordowe otwarcie w kinach pomimo premiery na Disney+

Premiera filmu Czarna Wdowa przyniosła wytwórni Marvel Studios wielomilionowy przychód. Pomimo obecności na Disney+ produkcja pobiła rekord box office z czasów pandemii.

Mająca miejsce trzy dni temu premiera Czarnej Wdowy okazała się dużym sukcesem wytwórni Marvel Studios. Film nie tylko zbiera niezłe oceny, ale też generuje olbrzymi przychód. W miniony weekend tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie produkcja zebrała 80 milionów dolarów z biletów do kin – pomimo jednoczesnej dostępności na VOD oraz spowodowanych pandemią obostrzeń sanitarnych, przez które sprzedawana jest jedynie część wejściówek, a niektóre placówki wciąż pozostają zamknięte. W skali świata przychód okazał się mniej więcej dwa razy wyższy i wyniósł 158,8 miliona dolarów.

Debiut Czarnej Wdowy okazał się więc najlepszym otwarciem czasów pandemii, bijąc dotychczasowy rekord finansowy tego okresu, który ustanowił film Szybcy i wściekli 9 (70 milionów dolarów), a także przekraczając przewidywania Disneya o 5 milionów dolarów. Jest to o tyle duży sukces, że Czarną Wdowę od premiery można także obejrzeć na platformie Disney+ w usłudze Premier Access (do której dostęp kosztuje 29,99 dolara). Zdaniem analityków przyczyniło się to do spadku frekwencji w kinach – w sobotę na seans wybrało się o 41% osób mniej niż w piątek. Poprzednie produkcje Marvel Studios również odnotowywały w kolejnych dniach od premiery nieco mniejsze zainteresowanie, ale zwykle spadało ono o 13-15%.

Wydaje się jednak, że w tym wypadku znaczenie mogło mieć coś jeszcze, mianowicie mecze finałowe Euro 2020 i Copa America 2021. W końcu, jak twierdzą analitycy, w dzień premiery filmy MCU oglądają w kinach głównie ich najwięksi fani, podczas gdy „zwykli odbiorcy” – zapewniający produkcjom Marvela tak dobre otwarcia – wybierają się na seans dopiero w kolejnych dniach. Tym razem najwyraźniej wielu z nich postanowiło zostać w domach i upiec przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu.

Nie oznacza to jednak, że Marvel Studios poniosło z tego tytułu straty. Wytwórnia pochwaliła się wręcz, że Czarna Wdowa zarobiła na Disney+ już 60 milionów dolarów, co jest prawdopodobnie rekordem, jeśli chodzi o premiery filmów na tej platformie VOD. Warto przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do przychodów z biletów, pieniądze te trafiają w całości do kasy wytwórni.

Czarna Wdowa jest więc na dobrej drodze, aby się zwrócić – film miał bowiem budżet 200 milionów dolarów, do których należy doliczyć koszty kampanii marketingowej (nie mamy oficjalnych danych, ale zwykle w przypadku tego typu produkcji wynoszą one około 100 milionów dolarów), a także opóźnienia jego premiery o rok. A jeśli zastanawiacie się, czy warto wybrać się do kina (usługa Disney+ wciąż jest bowiem niedostępna w Polsce), nasza recenzja Czarnej Wdowy może Wam pomóc w podjęciu decyzji. Link do niej znajdziecie poniżej.

kalendarz wiadomości
2021
lipiec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17

18

19 20 21 22 23 24

25

26 27 28 29 30 31
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.