Czarna Wdowa - rekordowe otwarcie w kinach pomimo premiery na Disney+

Premiera filmu Czarna Wdowa przyniosła wytwórni Marvel Studios wielomilionowy przychód. Pomimo obecności na Disney+ produkcja pobiła rekord box office z czasów pandemii.

news
Hubert "hexx0" Śledziewski 12 lipca 2021
3

Mająca miejsce trzy dni temu premiera Czarnej Wdowy okazała się dużym sukcesem wytwórni Marvel Studios. Film nie tylko zbiera niezłe oceny, ale też generuje olbrzymi przychód. W miniony weekend tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie produkcja zebrała 80 milionów dolarów z biletów do kin – pomimo jednoczesnej dostępności na VOD oraz spowodowanych pandemią obostrzeń sanitarnych, przez które sprzedawana jest jedynie część wejściówek, a niektóre placówki wciąż pozostają zamknięte. W skali świata przychód okazał się mniej więcej dwa razy wyższy i wyniósł 158,8 miliona dolarów.

Debiut Czarnej Wdowy okazał się więc najlepszym otwarciem czasów pandemii, bijąc dotychczasowy rekord finansowy tego okresu, który ustanowił film Szybcy i wściekli 9 (70 milionów dolarów), a także przekraczając przewidywania Disneya o 5 milionów dolarów. Jest to o tyle duży sukces, że Czarną Wdowę od premiery można także obejrzeć na platformie Disney+ w usłudze Premier Access (do której dostęp kosztuje 29,99 dolara). Zdaniem analityków przyczyniło się to do spadku frekwencji w kinach – w sobotę na seans wybrało się o 41% osób mniej niż w piątek. Poprzednie produkcje Marvel Studios również odnotowywały w kolejnych dniach od premiery nieco mniejsze zainteresowanie, ale zwykle spadało ono o 13-15%.

Wydaje się jednak, że w tym wypadku znaczenie mogło mieć coś jeszcze, mianowicie mecze finałowe Euro 2020 i Copa America 2021. W końcu, jak twierdzą analitycy, w dzień premiery filmy MCU oglądają w kinach głównie ich najwięksi fani, podczas gdy „zwykli odbiorcy” – zapewniający produkcjom Marvela tak dobre otwarcia – wybierają się na seans dopiero w kolejnych dniach. Tym razem najwyraźniej wielu z nich postanowiło zostać w domach i upiec przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu.

Nie oznacza to jednak, że Marvel Studios poniosło z tego tytułu straty. Wytwórnia pochwaliła się wręcz, że Czarna Wdowa zarobiła na Disney+ już 60 milionów dolarów, co jest prawdopodobnie rekordem, jeśli chodzi o premiery filmów na tej platformie VOD. Warto przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do przychodów z biletów, pieniądze te trafiają w całości do kasy wytwórni.

Czarna Wdowa jest więc na dobrej drodze, aby się zwrócić – film miał bowiem budżet 200 milionów dolarów, do których należy doliczyć koszty kampanii marketingowej (nie mamy oficjalnych danych, ale zwykle w przypadku tego typu produkcji wynoszą one około 100 milionów dolarów), a także opóźnienia jego premiery o rok. A jeśli zastanawiacie się, czy warto wybrać się do kina (usługa Disney+ wciąż jest bowiem niedostępna w Polsce), nasza recenzja Czarnej Wdowy może Wam pomóc w podjęciu decyzji. Link do niej znajdziecie poniżej.

Hubert "hexx0" Śledziewski

Hubert "hexx0" Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

Morph w X-Men '97 przejdzie drastyczną przemianę. Oto, co musisz wiedzieć o tej postaci

Morph w X-Men '97 przejdzie drastyczną przemianę. Oto, co musisz wiedzieć o tej postaci

Czy w Madame Web jest scena po napisach?

Czy w Madame Web jest scena po napisach?

Ile jest filmów z serii Planeta małp? Oto wszystkie produkcje w kolejności chronologicznej

Ile jest filmów z serii Planeta małp? Oto wszystkie produkcje w kolejności chronologicznej

Kim jest Pyro z Deadpool and Wolverine? Aaron Stanford wraca do Marvela

Kim jest Pyro z Deadpool and Wolverine? Aaron Stanford wraca do Marvela

Argylle. Tajny szpieg - recenzja. Oto komedia szpiegowska, która zamęczy Cię zwrotami akcji

Argylle. Tajny szpieg - recenzja. Oto komedia szpiegowska, która zamęczy Cię zwrotami akcji