Avatar 2 przebił 2 mld dolarów w box office; James Cameron z nowym rekordem

Od pewnego czasu wiadomo, że Avatar: Istota wody to wysokobudżetowy hit 2022 roku, któremu postawiono cel zarobienia 2 miliardów dolarów. Jak już oficjalnie wiemy, film przekroczył zaplanowany próg w box office.

ciekawostki filmowe
Agata Marczewska 23 stycznia 2023
6
Źrodło fot. Avatar: Istota wody; reż. James Cameron; 20th Century Studios; 2022
i

Od wejścia do kin sequela Avatara, stworzonego przez Jamesa Camerona, fani zastanawiali się, czy film powtórzy sukces pierwszej części i także zarobi 2 miliardy dolarów. Wielu obawiało się, że niestety do tego nie dojdzie ze względu na wieloletnią przerwę między produkcjami, a także pandemię COVID-19, która odmieniła losy kina. Największe obawy mógł mieć sam reżyser, bo jak powiedział w listopadzie, aby Avatar: Istota wody wyszedł na zero, musi stać się jednym z trzech lub czterech najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Jednak już wiemy, że twórca, jak i cała obsada, mają powody do świętowania.

Najnowsze dzieło Camerona po sześciu tygodniach od premiery zarobiło 2 miliardy dolarów na całym świecie. Jest to szósty film w historii oraz pierwszy od wybuchu pandemii, któremu udało się tego dokonać. W tej elitarnej szóstce znajdują się także: Avengers: Koniec gry, Avengers: Wojna bez granic, Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, Avatar i Titanic.

W tym momencie James Cameron jest twórcą aż trzech najbardziej dochodowych filmów, a jednocześnie pierwszym reżyserem w historii, którego aż trzy produkcje przekroczyły dwa miliardy dolarów w box offisie. Przypomnijmy, że Avatar, który zadebiutował w kinach 13 lat temu, jest aktualnie numerem jeden, bo na swoim koncie zgromadził 2,9 miliarda dolarów, zaś Titanic znajduje się na trzecim miejscu z wynikiem 2,19 miliona dolarów.

Powód do dumy ma także Zoe Saldana, która wciela się w postać Neytiri w Avatarze. Aktorka miała okazję wystąpić w czterech dziełach spośród sześciu wymienionych wyżej. Saldana, oprócz zagrania Na’vi, wystąpiła również w dwóch częściach Avengersów jako Gamora.

Warto wspomnieć o tym, że fani nie tak szybko pożegnają się z Pandorą. Pewne jest stworzenie pięciu części serii, z czego trzecia jest już oficjalnie zapowiedziana. Natomiast scenariusze do czwartej i piątej części zostały napisane, a produkcja może się rozpocząć dzięki wynikom Avatara: Istoty wody w box offisie. Jednak na tym może się nie skończyć, bo reżyser snuje plany aż na siedem części, co wyznał w rozmowie z The Hollywood Reporter.

Premiera Avatara 3 jest zaplanowana na 20 grudnia 2024 roku, a jeżeli jeszcze nie widzieliście drugiej części filmu, to wciąż możecie udać się na nią do kina.

Agata Marczewska

Agata Marczewska

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

Czy Diuna 3 powstanie? Denis Villeneuve zdradził plany odnośnie kontynuacji serii z Timothée Chalametem

Czy Diuna 3 powstanie? Denis Villeneuve zdradził plany odnośnie kontynuacji serii z Timothée Chalametem

Czy w Diunie 2 jest scena po napisach?

Czy w Diunie 2 jest scena po napisach?

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Gdzie kręcono serial Shogun? Oto filmowe lokacje

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu