„Dość głupie posunięcie”. Szpiegowski film z Henrym Cavillem obali stereotyp, z którego słynie James Bond

Argylle może wywrócić wizerunek filmów szpiegowskich do góry nogami. Zwiastun, jak i twórcy zapowiadają kino pełne akcji, humoru i odejście od kliszy.

news
Mateusz Libera 4 października 2023
3
Źrodło fot. Argylle, Matthew Vaughn, Universal Pictures, 2024
i

Niedawno opublikowany zwiastun produkcji Universal Pictures nie pozostawił złudzeń, że Argylle raczej odejdzie od utartych schematów kina akcji. Kilka dni później reżyser Matthew Vaughn w rozmowie z Vanity Fair wyjaśnił, w jaki sposób jego nowe szpiegowskie widowisko obali stereotypy Jamesa Bonda i innych thrillerów z tajnymi agentami w rolach głównych. Vaughn, który wcześniej pracował przy całej serii filmów Kingsman, teraz sam przyznaje, że niejako dołożył cegiełkę do stworzenia stereotypu „przystojnych szpiegów ze świetnymi fryzurami i wspaniale skrojonymi garniturami”. Teraz stara się to zmienić, reżyserując Argylle, film szpiegowski, który ma być inny niż pozostałe.

Ponoszę winę za przystojnych szpiegów ze świetnymi fryzurami i wspaniale skrojonymi garniturami. W rzeczywistości, jeśli jesteś szpiegiem, afiszowanie się swoim wyglądem jest dość głupim posunięciem. Będziesz facetem, który od razu zostanie zauważony. Dobry szpieg powinien być osobą, po której najmniej spodziewasz się szpiega. I o to właśnie chodzi w tym filmie. […] Jaki szpieg wchodzi do pokoju i wszyscy znają jego imię i co lubi pić? To jest niedorzeczne. Dobrze się bawimy, niszcząc te stereotypy.

Trudno walczyć z wizerunkiem tajnych agentów, których wykreowała seria filmów o Jamesie Bondzie. Dlatego też najnowszy obraz z Bryce Dallas Howard i Henrym Cavillem może wyznaczyć zupełnie nowy kurs dla produkcji szpiegowskich. Oprócz nich w obrazie wystąpią tacy aktorzy, jak Sam Rockwell, Samuel L. Jackson, John Cena czy Bryan Cranston.

Film zostanie podzielony na dwie równoległe historie. Pierwsza z nich skoncentruje się na losach autorki bestsellerowych kryminałów, które przyniosły jej ogromną sławę. Tak naprawdę postać grana przez Bryce Dallas Howard jest byłą tajną agentką z amnezją, a zdobyty rozgłos sprawi, że na jej trop wpadną dawni wrogowie. Druga historia będzie niejako ekranizacją wspomnianej książki, z tym że wydarzenia w niej zawarte naprawdę miały miejsce, a nieświadoma pisarka spisując je i wydając jako powieści, w rzeczywistości przywraca sobie dawne wspomnienia.

Premierę Argylle wyznaczono na 2 lutego 2024 roku.

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach. Na początku 2023 roku trafił do działu filmowego GRYOnline.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Kiedy Haikyu!! The Dumpster Battle pojawi się w kinach w Polsce?

Kiedy Haikyu!! The Dumpster Battle pojawi się w kinach w Polsce?

Kiedy i gdzie Civil War trafi do streamingu?

Kiedy i gdzie Civil War trafi do streamingu?

Ile jest filmów Pogromcy duchów? Oto, jak oglądać tę serię w chronologicznej kolejności

Ile jest filmów Pogromcy duchów? Oto, jak oglądać tę serię w chronologicznej kolejności

Gdzie kręcono Pogromców duchów: Imperium lodu? Oto filmowe lokacje

Gdzie kręcono Pogromców duchów: Imperium lodu? Oto filmowe lokacje

Mapa z Civil War. Zobacz, na jakie sojusze podzieliły się Stany Zjednoczone w nowym filmie Alexa Garlanda

Mapa z Civil War. Zobacz, na jakie sojusze podzieliły się Stany Zjednoczone w nowym filmie Alexa Garlanda