9 odcinek Rodu smoka przesuwa granicę zepsucia w nowe miejsce

W nowym epizodzie Rodu smoka oglądamy pierwsze chwile bezkrólewia. To nadal preludium do prawdziwej walki o tron, ale serial HBO nawet takie spokojniejsze fragmenty potrafi wyróżnić – np. gęstą atmosferą.

nasze opinie
Krzysztof "Krzyslewy" Lewandowski 18 października 2022
4
Źrodło fot. Ród smoka, reż. Clare Kilner, HBO MAX 2022
i

W dziewiątym odcinku akcja znacznie wyhamowała pod względem czasowym. Nikt nie odbywa dalekich podróży, a wszystko – niczym w dramacie – rozgrywa się w krótkim okresie bezkrólewia, kiedy trzeba szybko podjąć konkretne działania i zdecydować, kto zasiądzie na tronie Westeros. Można o parę rzeczy się przyczepić, choć epizod całościowo jest na dobrym poziomie.

Wielkie konsekwencje źle zaadresowanych słów

W poprzednim tygodniu historia pozostawiła nas w momencie, gdy król na łożu śmierci powiedział niewłaściwej osobie parę wyjętych z kontekstu słów. Niektórzy wskazywali to jako słaby pomysł na motywację dla Alicent, by na nowo zaangażowała się w walkę o władzę. Tak też wygląda to w dziewiątym odcinku, zatytułowanym Zielona Rada. Pomińmy wiarygodność Alicent w przekazywaniu woli zmarłego króla – naprawdę nikt nie uderzył w dużo łatwiejszy punkt, czyli taki, że Viserys mógł po prostu majaczyć? Trzeba także zadać sobie pytanie, jak interpretujemy zachowanie przedstawicielki rodu Hightower – odebrała słowa króla tak, jak chciała?

Również reakcja Rhaenys w ostatnich minutach może wydawać się absurdalna. Ród smoka pokazał tutaj swoją gorszą stronę – poszedł w efektowność. Zamiast sensownej sceny twórcy woleli pokazać prawdziwe wejście smoka. Czy to jedyne rysy? Ponownie zależy to od interpretacji bohaterów. W wyborze nowego króla postacie nie kierują się zdrowym rozsądkiem, lecz jedynie pewnym punktem zaczepienia – kogo zgodnie z sukcesją (i bez zbytniego brudzenia sobie rączek) można posadzić na tronie. Te wątki można było przedstawić bardziej przekonująco.

W obszarze intryg i zawirowań związanych z tronem Ród smoka pokazuje pazury tak jak niegdyś Gra o tron. Brak przeskoków i skrótów, szybkie reakcje postaci, mroczna noc przechodząca w dzień i presja czasu – to wszystko pozwala zagęścić atmosferę (wzmacnia to jeszcze posępna muzyka). To pieśń mroku, który roztoczył się nad Westeros i tkwi głęboko w rodach zarówno Targaryenów, jak i Hightowerów

Ci bohaterowie mają paskudne charaktery. Dla władzy są gotowi zrobić wszystko i usprawiedliwić każdy podły czyn. Niektórzy powoli odkrywają manipulację, jakiej zostali poddani za dziecka, ale mimo to powielają toksyczne schematy. Postaciom Rodu smoka przydałaby się porządna terapia u psychologa. Scenariusz nie cofa się przed pokazaniem kolejnego sadysty czy pewnego znanego fetyszu, pojawiają się tu nawet sugestie pedofilii.

Nie da się kibicować frakcji Zielonych. Jej zepsucie sięga zbyt daleko – trudno znaleźć chociażby jeden powód, żeby popierać tę stronę. Być może w finałowym odcinku albo dopiero w drugim sezonie Rodu smoka zostaną wprowadzone zmiany w obrazowaniu skonfliktowanych rodów i ich sprzymierzeńców. Jednostronność może być trochę drażniąca. Sytuacja nie powinna być czarno-biała, a taka wydaje się obecnie.

Ocena: 7,5/10

Krzysztof "Krzyslewy" Lewandowski

Krzysztof "Krzyslewy" Lewandowski

Studiował dziennikarstwo, filologię polską i psychologię realizowane na UKSW, UW i SWPS. Tam napisał m.in. pracę dyplomową poświęconą współczesnej roli czarno-białego kina. W GRYOnline.pl pracuje od sierpnia 2021 roku. Pisze artykuły oraz recenzje gier, filmów i seriali, a od lipca 2023 roku zajmuje stanowisko specjalisty ds. kreowania treści w dziale Paid Products. Jest autorem artykułu naukowego „Dynamika internetu a zachowania językowe" opublikowanego w książce „Relacje w cyberprzestrzeni”. Współtworzył słownik nazw miejscowych warszawskiej dzielnicy Wawer. Próbował sił z wierszami, ale w przyszłości wolałby napisać powieść. Pisanie w sieci zaczął na portalu GameExe.pl w wieku 14 lat. Najpierw recenzował książki, ale na tym nie poprzestał i na różnych portalach internetowych oceniał gry, filmy, seriale czy komiksy. Najbardziej podobają mu się motywy surrealistyczne i gry RPG.

Reniferek to nowy hit Netflixa. Thriller psychologiczny o stalkerce ma 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i opowiada wstrząsającą historię

Reniferek to nowy hit Netflixa. Thriller psychologiczny o stalkerce ma 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i opowiada wstrząsającą historię

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Kiedy i gdzie Civil War trafi do streamingu?

Kiedy i gdzie Civil War trafi do streamingu?

Kiedy Wiedźmin 4 będzie na Netflixie?

Kiedy Wiedźmin 4 będzie na Netflixie?

Najlepsze komedie 2024, nasze top 10

Najlepsze komedie 2024, nasze top 10