Krzysztof Pieczyński

aktor

Krzysztof Pieczyński (ur. 27 marca 1957 w Opolu) – polski aktor, poeta i pisarz, działacz społeczny. Urodził się w Opolu, ale wychowywał w Prudniku, gdzie uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. czytaj więcej

Kim jest Krzysztof Pieczyński?

Krzysztof Pieczyński (ur. 27 marca 1957 w Opolu) – polski aktor, poeta i pisarz, działacz społeczny.

Urodził się w Opolu, ale wychowywał w Prudniku, gdzie uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończył w 1980. Dzięki występowi w dwuosobowej sztuce Athola Fugarda "Wyspa" otrzymał angaż w Teatrze Powszechnym w Warszawie, którego aktorem pozostawał w latach 1980–1986.

Po raz pierwszy pojawił się na małym ekranie w roli Bronka Talara w serialu Jana Łomnickiego "Dom" (1980). W serialu Grzegorza Warchoła "Życie Kamila Kuranta" (1982) zagrał człowieka umierającego, pogodzonego ze świadomością śmierci.

Na dużym ekranie zadebiutował rolą cynicznego działacza w filmie Jerzego Domaradzkiego "Wielki bieg" (1981). W dramacie Barbary Sass "Krzyk" (1982) stworzył sugestywną postać Marka, chłopaka z marginesu, a w filmie Feliksa Falka "Idol" (1984) zagrał młodego pisarza mierzącego się z mitem artysty zbuntowanego. Za rolę w filmie "Wielki bieg" oraz kreację w "Jeziorze Bodeńskim" (1985) dostał nagrodę za najlepsze pierwszoplanowe role męskie na 11. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W 1985 wyjechał do USA, gdzie grał w teatrach, oraz hollywoodzkich produkcjach, między innymi w filmie Andrew Davisa "Reakcja łańcuchowa" ("Chain Reaction") u boku Keanu Reevesa i Morgana Freemana i w filmie Rolanda Joffe "Projekt Manhattan" ("Fat Man and Little Boy"). Grał w spektaklach wystawianych w Goodman Theatre w Chicago i reżyserowanych przez Roberta False, Davida Petrarka i Mary Zimerman.

Po jedenastu latach wrócił do Polski i występował w filmach, serialach i Teatrze Telewizji. Grał doktora Bruna Walickiego w serialu "Na dobre i na złe" (1999–2003). Za drugoplanową rolę Jodły, granatowego policjanta, w wojennym dramacie Jana Jakuba Kolskiego "Daleko od okna" (2000) otrzymał nagrodę "Orła" oraz nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Za rolę mężczyzny w filmie "Jutro będzie niebo" (2001) został uhonorowany nagrodą za najlepszą rolę męską na 26. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W kolejnych latach zagrał m.in. w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego "Pianista" (2002) oraz thrillerze "Poza zasięgiem" ("Out of Reach", 2004) u boku Stevena Seagala. W 2003 zadebiutował w roli dramaturga sztuką "Lekcja angielskiego", zrealizowaną przez Jarosława Marszewskiego dla Teatru Telewizji, w której zagrał rolę Jerzego. W 2007 wyreżyserował dwa filmy dokumentalne według własnych scenariuszy: "Brakujące Słowo" oraz "Spotkanie". (Wikipedia)

Krzysztof Pieczyński | Filmy i seriale

The Courageous Heart of Irena Sendler

Dzieci Ireny Sendlerowej

Dr. Janusz Korczak

tytuł filmu lub serialu
Afterimage

Powidoki

Julian Przybos

tytuł filmu lub serialu
Fat Man and Little Boy

Projekt Manhattan

Otto Frisch

tytuł filmu lub serialu
The General - Attempt at Gibraltar

Generał - zamach na Gibraltarze

generał Władysław Sikorski

tytuł filmu lub serialu
The Career of Nikos Dyzma

Kariera Nikosia Dyzmy

Kropiel, szef służb specjalnych

tytuł filmu lub serialu
A Grain of Truth

Ziarno prawdy

Grzegorz Budnik

tytuł filmu lub serialu
Entanglement

Uwikłanie

Igor

tytuł filmu lub serialu
Jack Strong

Jack Strong

Brzeziński

tytuł filmu lub serialu
Mr. Jones

Obywatel Jones

Maxim Litvinov

tytuł filmu lub serialu
The Pianist

Pianista

Marek Gębczyński

tytuł filmu lub serialu
Genetic Code

Kod genetyczny

Janusz Zadara

tytuł filmu lub serialu