Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14

Wielu z nas lubi czasem poczuć dreszczyk niepokoju na plecach, dlatego przygotowaliśmy dla Was 14 najlepszych horrorów, które zadebiutowały w ostatnim czasie.

horror
Patryk Kubiak 13 października 2023
12
Źrodło fot. Censor, Prano Bailey-Bond, Vertigo Releasing, 2021
i

Horror to gatunek często niedoceniany. Całkowicie niesłusznie. Zwłaszcza w ostatnich latach filmowe straszaki wzniosły się na nowy, wyższy poziom, zarówno budżetowy, jak i jakościowy. W tym roku dostaliśmy sporo premier świetnych horrorów – chociażby Krzyk 6 i Bo się boi. Spragnieni koszmarnych wrażeń nie mają więc na co narzekać. Oto nasze zestawienie najlepszych horrorów 2023 roku.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Amazon Prime Video kupisz tutaj

14. Pogromcy duchów. Dziedzictwo – stara marka po nowemu

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Ghostbusters: Afterlife

Gdzie obejrzeć: Netflix, Polsat Box Go, Chili, Amazon Prime Video, Apple TV, Rakuten TV, Premiery Canal+, Loomi, Play Now

Pogromcy duchów. Dziedzictwo to film, który ewidentnie wpisuje się w nurt retromanii. I jasne – nie jest to zjawisko pożądane, jeśli ktoś sentymenty wykorzystuje po pierwsze nagminnie, po drugie zaś: nieumiejętnie. Jasonowi Reitmanowi, reżyserowi omawianej produkcji, można faktycznie zarzucić pierwszy z tych grzechów, na pewno jednak nie drugi. Ghostbusters z 2021 roku dają radę!

13. Ostatniej nocy w Soho – stylowe kino grozy

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Last Night in Soho

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Apple TV, Rakuten TV

Piękny jest Londyn według Edgara Wrighta. Strasznie piękny. Wizualnie ten obraz potrafi wymusić na publiczności „ochy” i „achy”. I choć Ostatniej nocy w Soho to pełnoprawny horror, nie brakuje w nim ponadprogramowego przesłania: o przemocy seksualnej, zbrukanej niewinności czy batalii z naszymi wewnętrznymi potworami. Jeżeli szukacie filmu, który nie tylko podniesie wam ciśnienie i wywoła ciarki na plecach, ale i wymusi refleksję lub pobudzi kilka szarych komórek – zapraszam.

12. Sanktuarium – gdzie diabeł nie może

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: The Unholy

Gdzie obejrzeć: TVP Vod, Chili, Premiery Canal+, Apple TV, Rakuten TV, Loomi

Głuchoniemą dziewczynę odwiedza Matka Boża, dzięki czemu nastolatka odzyskuje słuch, zaczyna mówić i – co więcej – uzdrawia chorych. Kiedy rozchodzi się o tym wieść i ludzie przybywają przed oblicze cudownie uleczonej, zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Produkcja niezwykle klimatyczna, w której na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim gra aktorska, a także tajemnica. Czy to Maryja odpowiada za makabryczne wydarzenia?

11. Dżin – uważaj, czego sobie życzysz

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: The Djinn

Gdzie obejrzeć: obecnie niedostępny w serwisach streamingowych w Polsce

W tej historii można znaleźć pewne podobieństwa do Sanktuarium. Rzecz dzieje się w 1989 roku – niemy chłopiec po nieopatrznym wypowiedzeniu pewnego życzenia zostaje uwięziony we własnym domu ze złowieszczym potworem. Film należy do jednego aktora, i to w dodatku dziecka: Ezry Deweya. Najmocniejszym elementem tego dzieła jest rewelacyjny finał – emocje, jakie w nas wzbudza, pozostają z nami na długo.

10. Armia umarłych – 200 milionów dolarów, 32 godziny, tysiące zombie

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Army of the Dead

Gdzie obejrzeć: Netflix

Wybuch epidemii zombie i zuchwała kradzież w Las Vegas, której próbuje dokonać grupa najemników pod wodzą Scotta Warda (Dave Bautista). I to zanim rząd wysadzi miasto w powietrze. Czy może być lepsze połączenie? Armia umarłych nie jest klasycznym horrorem – dużo tutaj kiczu, śmiechu, ale i napięcia oraz momentów, kiedy można się przestraszyć. Trudność zaszufladkowania tej produkcji z pewnością stanowi jej mocną stronę.

9. Syn – wszystko dla dziecka

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Son

Gdzie obejrzeć: Polsat Box Go, Rakuten TV, Premiery Canal+, Play Now

Historia matki, która jako dziecko zbiegła z sekty. Członkowie tajemniczego stowarzyszenia jednak o niej nie zapomnieli i gdy jej syn osiągnął odpowiedni wiek, przyszli odebrać, co uważają za swoje. W tym filmie nie ma bieli i czerni. Motywowana instynktem macierzyńskim kobieta jest w stanie posunąć się do makabrycznych czynów, by uratować swoje dziecko. Pomysł z sektą i różnymi omenami jest – oczywiście – oklepany, ale tu twórcy przedstawiają go w zupełnie nowy sposób.

8. Droga bez powrotu. Geneza – nie przekraczaj granicy

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Wrong Turn

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Rakuen TV, Cineman, Premiery Canal+

Malownicze lasy Appalachów kryją niejedną tajemnicę. Grupka znajomych udaje się na wędrówkę jednym z tamtejszych szlaków. Pomimo ostrzeżeń, by trzymali się ściśle wytyczonych ścieżek, turyści zbaczają z trasy i naruszają teren zamieszkały przez izolującą się od setek lat społeczność. Nie są tam mile widziani. Reboot serii, która została zapoczątkowana w 2003 roku.

7. Krzyk 6 – szósty raz uderza

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Scream VI

Gdzie obejrzeć: Netflix

Szósta odsłona słynnej serii horrorów wnosi odrobinę świeżości do tego świata, przenosząc akcję z dobrze znanego Woodsboro do Nowego Jorku. Młodzi bohaterowie pragną uciec tam przed przerażającą przeszłością, jednak to wcale nie jest takie proste, ponieważ Ghostface podąża ich śladem. Krzyk 6 to mocna pozycja we franczyzie, która udowadnia, że pomimo licznych odsłon, jest w niej jeszcze sporo mięsa, które można wykorzystać.

6. Pearl – czyli opowieść o niespełnionych marzeniach

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Pearl

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Apple TV, Premiery Canal+

Akcja tego horroru rozgrywa się dekady przed innym filmem z 2022 roku – X – którego jest prequelem. Młoda Pearl wraz z rodzicami utknęła na znajdującej się na odludziu farmie. Dziewczyna musi zajmować się schorowanym ojcem pod okiem apodyktycznej matki, jednocześnie marząc o lepszym życiu, które widziała w filmach. W tej genezie złoczyńcy z X obserwujemy, jak marzenia, pokusy i ograniczenia Pearl ścierają się ze sobą. Produkcja doceniona zarówno przez krytyków, jak i widzów, wysokimi ocenami zasłużyła sobie na miejsce w naszej topce.

5. Nie! – czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Nope

Gdzie obejrzeć: SkyShowtime, Rakuten TV, Amazon Prime Video, Apple TV

Jordan Peele świetnie czuje się w gatunku horrorów. Po docenionych Uciekaj! i To my, przygotował dla kinomanów widowisko zatytułowane Nie! Produkcja opowiada o dwójce rodzeństwa, która po tajemniczej śmierci ojca stara się uchwycić na wideo dowód, że w okolicy widziane było UFO. Jednakże przy okazji kolejnej wizyty tajemniczego obiektu, oni oraz współpracujący z nimi sprzedawca sprzętu poznają prawdziwą naturę przybysza. Opis brzmi obiecująco, oceny filmu również prezentują się dobrze – Nie! nie bez powodu znalazło się na tej liście.

4. Bo się boi – surrealistyczna tragikomedia

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #11

Tytuł oryginalny: Beau Is Afraid

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Rakuten TV, Player

To zdecydowanie film nie dla każdego. Ale warto spróbować i sprawdzić, a nuż do was trafi i wyruszycie w surrealistyczną podróż u boku niezawodnego Joaquina Phoenixa. Należy jednak przygotować się na długie i zagmatwane widowisko, które przedstawi epicką odyseję paranoicznego mężczyzny, który pragnie wrócić do domu do swojej matki. Ari Aster przygotował artystyczną ucztę dla kinomanów.

3. Obecność 3: Na rozkaz diabła – jak zaufać mordercy?

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #12

Tytuł oryginalny: The Conjuring: The Devil Made Me Do It

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Player, Premiery Canal+, Apple TV, Rakuten TV

Lorraine i Ed Warrenowie powracają, by zmierzyć się z budzącą grozę historią morderstwa, którego dokonał mężczyzna utrzymujący, że jest opętany. Sprawa jest tak straszna, że wstrząsnęła nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych. Udana kontynuacja znanej serii, w której znów mamy okazję śledzić wątek walki z demonicznymi siłami.

2. Censor – są filmy, które są aż za bardzo złe

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #13

Tytuł oryginalny: Censor

Gdzie obejrzeć: Polsat Box Go, Rakuten TV, Premiery Canal+, Play Now

Cenzorka filmowa Enid trafia na film, który jest jednocześnie niepokojący i dziwnie znajomy. Pod wpływem tego seansu postanawia rozwiązać sprawę tajemniczego zniknięcia swojej siostry. Im dalej jednak brnie w tę intrygę, tym trudniej jest jej odróżnić fikcję od rzeczywistości. Mocne kino z niebanalną fabułą i dobrą grą pierwszoplanowej aktorki Niamh Algar.

1. Ciche miejsce 2 – poza domem

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 14 - ilustracja #14

Tytuł oryginalny: A Quiet Place Part II

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Chili, Premiery Canal+, Apple TV, Rakuten TV, Player

Kolejna w naszym zestawieniu kontynuacja – i to na pierwszym miejscu. Ciche miejsce 2 utrzymuje wysoki poziom pierwowzoru. Tym razem zagrożeniem dla rodziny Abbottów są nie tylko potwory, które zwabia najmniejszy hałas – familia bowiem opuszcza swój dom. Szybko przekonują się, że świat stał się strasznym miejscem. Sequel zrealizowany z rozmachem i – co istotniejsze – z pomysłem.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Autor: Patryk Kubiak

„Absolutne arcydzieło”. Quentin Tarantino uwielbia kontynuację horroru z lat 80., która okazała się klapą finansową

„Absolutne arcydzieło”. Quentin Tarantino uwielbia kontynuację horroru z lat 80., która okazała się klapą finansową

Czy Mów do mnie jest na Netflixie? Wiemy, gdzie obejrzeć głośny horror nakręcony przez youtuberów

Czy Mów do mnie jest na Netflixie? Wiemy, gdzie obejrzeć głośny horror nakręcony przez youtuberów

Kiedy premiera Pięciu koszmarnych nocy 2? Znamy dokładną datę

Kiedy premiera Pięciu koszmarnych nocy 2? Znamy dokładną datę

Stamtąd - gdzie obejrzeć 2. sezon serialu sci-fi?

Stamtąd - gdzie obejrzeć 2. sezon serialu sci-fi?

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10