Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12

Wielu z nas lubi czasem poczuć dreszczyk niepokoju na plecach, dlatego przygotowaliśmy dla Was 12 najlepszych horrorów, które zadebiutowały w ostatnim czasie.

horror
17 lutego 2023
12
Źrodło fot. Censor, Prano Bailey-Bond, Vertigo Releasing, 2021
i

Horror to gatunek często niedoceniany. Całkowicie niesłusznie. Zwłaszcza w ostatnich latach filmowe straszaki wzniosły się na nowy, wyższy poziom, zarówno budżetowy, jak i jakościowy. W tym roku czeka nas sporo premier świetnych horrorów – chociażby Krzyk 6, Bo się boi i Renfield. Spragnieni koszmarnych wrażeń nie mają więc na co narzekać. Oto nasze zestawienie najlepszych horrorów 2023 roku.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

HBO Max kupisz tutaj

Amazon Prime Video kupisz tutaj

12. Pogromcy duchów. Dziedzictwo – stara marka po nowemu

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Ghostbusters: Afterlife

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now, Apple TV, Loomi

Pogromcy duchów. Dziedzictwo to film, który ewidentnie wpisuje się w nurt retromanii. I jasne – nie jest to zjawisko pożądane, jeśli ktoś sentymenty wykorzystuje po pierwsze nagminnie, po drugie zaś: nieumiejętnie. Jasonowi Reitmanowi, reżyserowi omawianej produkcji, można faktycznie zarzucić pierwszy z tych grzechów, na pewno jednak nie drugi. Ghostbusters z 2021 roku dają radę!

11. Ostatniej nocy w Soho – stylowe kino grozy

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Last Night in Soho

Gdzie obejrzeć: Canal+ Online, Player, Apple TV

Piękny jest Londyn według Edgara Wrighta. Strasznie piękny. Wizualnie ten obraz potrafi wymusić na publiczności „ochy” i „achy”. I choć Ostatniej nocy w Soho to pełnoprawny horror, nie brakuje w nim ponadprogramowego przesłania: o przemocy seksualnej, zbrukanej niewinności czy batalii z naszymi wewnętrznymi potworami. Jeżeli szukacie filmu, który nie tylko podniesie wam ciśnienie i wywoła ciarki na plecach, ale i wymusi refleksję lub pobudzi kilka szarych komórek – zapraszam.

10. Sanktuarium – gdzie diabeł nie może

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: The Unholy

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Player, TVP VOD, Chili, Play Now, Apple TV, Loomi

Głuchoniemą dziewczynę odwiedza Matka Boża, dzięki czemu nastolatka odzyskuje słuch, zaczyna mówić i – co więcej – uzdrawia chorych. Kiedy rozchodzi się o tym wieść i ludzie przybywają przed oblicze cudownie uleczonej, zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Produkcja niezwykle klimatyczna, w której na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim gra aktorska, a także tajemnica. Czy to Maryja odpowiada za makabryczne wydarzenia?

9. Dżin – uważaj, czego sobie życzysz

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: The Djinn

Gdzie obejrzeć: obecnie niedostępny w serwisach streamingowych w Polsce

W tej historii można znaleźć pewne podobieństwa do Sanktuarium. Rzecz dzieje się w 1989 roku – niemy chłopiec po nieopatrznym wypowiedzeniu pewnego życzenia zostaje uwięziony we własnym domu ze złowieszczym potworem. Film należy do jednego aktora, i to w dodatku dziecka: Ezry Deweya. Najmocniejszym elementem tego dzieła jest rewelacyjny finał – emocje, jakie w nas wzbudza, pozostają z nami na długo.

8. Armia umarłych – 200 milionów dolarów, 32 godziny, tysiące zombie

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Army of the Dead

Gdzie obejrzeć: Netflix

Wybuch epidemii zombie i zuchwała kradzież w Las Vegas, której próbuje dokonać grupa najemników pod wodzą Scotta Warda (Dave Bautista). I to zanim rząd wysadzi miasto w powietrze. Czy może być lepsze połączenie? Armia umarłych nie jest klasycznym horrorem – dużo tutaj kiczu, śmiechu, ale i napięcia oraz momentów, kiedy można się przestraszyć. Trudność zaszufladkowania tej produkcji z pewnością stanowi jej mocną stronę.

7. Syn – wszystko dla dziecka

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Son

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Play Now, Polsat Box Go

Historia matki, która jako dziecko zbiegła z sekty. Członkowie tajemniczego stowarzyszenia jednak o niej nie zapomnieli i gdy jej syn osiągnął odpowiedni wiek, przyszli odebrać, co uważają za swoje. W tym filmie nie ma bieli i czerni. Motywowana instynktem macierzyńskim kobieta jest w stanie posunąć się do makabrycznych czynów, by uratować swoje dziecko. Pomysł z sektą i różnymi omenami jest – oczywiście – oklepany, ale tu twórcy przedstawiają go w zupełnie nowy sposób.

6. Droga bez powrotu. Geneza – nie przekraczaj granicy

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Wrong Turn

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Premiery Canal+, Cineman

Malownicze lasy Appalachów kryją niejedną tajemnicę. Grupka znajomych udaje się na wędrówkę jednym z tamtejszych szlaków. Pomimo ostrzeżeń, by trzymali się ściśle wytyczonych ścieżek, turyści zbaczają z trasy i naruszają teren zamieszkały przez izolującą się od setek lat społeczność. Nie są tam mile widziani. Reboot serii, która została zapoczątkowana w 2003 roku.

5. Pearl – czyli opowieść o niespełnionych marzeniach

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Pearl

Gdzie obejrzeć: obecnie niedostępny w serwisach streamingowych w Polsce

Akcja tego horroru rozgrywa się dekady przed innym filmem z 2022 roku – X – którego jest prequelem. Młoda Pearl wraz z rodzicami utknęła na znajdującej się na odludziu farmie. Dziewczyna musi zajmować się schorowanym ojcem pod okiem apodyktycznej matki, jednocześnie marząc o lepszym życiu, które widziała w filmach. W tej genezie złoczyńcy z X obserwujemy, jak marzenia, pokusy i ograniczenia Pearl ścierają się ze sobą. Produkcja doceniona zarówno przez krytyków, jak i widzów, wysokimi ocenami zasłużyła sobie na miejsce w naszej topce.

4. Nie! – czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Nope

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Chili, Apple TV

Jordan Peele świetnie czuje się w gatunku horrorów. Po docenionych Uciekaj! i To my, przygotował dla kinomanów widowisko zatytułowane Nie! Produkcja opowiada o dwójce rodzeństwa, która po tajemniczej śmierci ojca stara się uchwycić na wideo dowód, że w okolicy widziane było UFO. Jednakże przy okazji kolejnej wizyty tajemniczego obiektu, oni oraz współpracujący z nimi sprzedawca sprzętu poznają prawdziwą naturę przybysza. Opis brzmi obiecująco, oceny filmu również prezentują się dobrze – Nie! nie bez powodu znalazło się na tej liście.

3. Obecność 3: Na rozkaz diabła – jak zaufać mordercy?

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: The Conjuring: The Devil Made Me Do It

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now, Apple TV

Lorraine i Ed Warrenowie powracają, by zmierzyć się z budzącą grozę historią morderstwa, którego dokonał mężczyzna utrzymujący, że jest opętany. Sprawa jest tak straszna, że wstrząsnęła nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych. Udana kontynuacja znanej serii, w której znów mamy okazję śledzić wątek walki z demonicznymi siłami.

2. Censor – są filmy, które są aż za bardzo złe

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #11

Tytuł oryginalny: Censor

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Premiery Canal+, Player, Play Now, Polsat Box Go

Cenzorka filmowa Enid trafia na film, który jest jednocześnie niepokojący i dziwnie znajomy. Pod wpływem tego seansu postanawia rozwiązać sprawę tajemniczego zniknięcia swojej siostry. Im dalej jednak brnie w tę intrygę, tym trudniej jest jej odróżnić fikcję od rzeczywistości. Mocne kino z niebanalną fabułą i dobrą grą pierwszoplanowej aktorki Niamh Algar.

1. Ciche miejsce 2 – poza domem

Najlepsze horrory 2023 roku, nasze top 12 - ilustracja #12

Tytuł oryginalny: A Quiet Place Part II

Gdzie obejrzeć: Netflix, Premiery Canal+, Chili, Apple TV

Kolejna w naszym zestawieniu kontynuacja – i to na pierwszym miejscu. Ciche miejsce 2 utrzymuje wysoki poziom pierwowzoru. Tym razem zagrożeniem dla rodziny Abbottów są nie tylko potwory, które zwabia najmniejszy hałas – familia bowiem opuszcza swój dom. Szybko przekonują się, że świat stał się strasznym miejscem. Sequel zrealizowany z rozmachem i – co istotniejsze – z pomysłem.

Player.pl kupisz tutaj

Canal+ Premium kupisz tutaj

  1. Czas na strach – 18 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat
  2. Armia umarłych pokazuje innym filmom, że warto pokochać własną głupotę

Autor: Patryk Kubiak

Obcy 3 to legendarna porażka; pokazujemy, że mógł wyglądać zupełnie inaczej

Obcy 3 to legendarna porażka; pokazujemy, że mógł wyglądać zupełnie inaczej

John Carpenter o sequelu filmu Coś. „Obiecałem dochować tajemnicy”

John Carpenter o sequelu filmu Coś. „Obiecałem dochować tajemnicy”

Spider-Man: Poprzez multiwersum trochę kantuje mnie, że jest filmem, bo tempo akcji ma serialowe

Spider-Man: Poprzez multiwersum trochę kantuje mnie, że jest filmem, bo tempo akcji ma serialowe

Najlepszy serial ostatnich lat nie lubi się popisywać. Tu liczy się subtelność

Najlepszy serial ostatnich lat nie lubi się popisywać. Tu liczy się subtelność

Odtwórca Freddy'ego Kruegera o tym, czemu więcej go nie zagra i kto powinien go zastąpić

Odtwórca Freddy'ego Kruegera o tym, czemu więcej go nie zagra i kto powinien go zastąpić