Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 10 czerwca 2021, 16:39

autor: Karol Laska

Twórcy Przyjaciół odpowiadają na zarzuty wobec odcinka specjalnego

Specjalny odcinek serialu Przyjaciele został skrytykowany przez niektórych widzów za małą różnorodność rasową obsady. Do zarzutów odniósł się reżyser epizodu, Ben Winston.

Przyjaciele to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sitcomów w historii telewizji, dlatego też nie dziwi fakt, że do dziś toczone są wokół niego burzliwe dyskusje nie tylko wśród fanów, ale i w wielu innych społecznych kręgach. Jednym z najgorętszych tematów dotyczących serialu są jednak kwestie niezwiązane ani z fabułą, ani z jego historią. Mowa o bardzo ograniczonej różnorodności rasowej wśród członków obsady. Ostatnio nawet, na łamach serwisu The Hollywood Reporter, twórczyni serialu Marta Kauffman, a także producent wykonawczy Kevin Bright tłumaczyli się z tego, dlaczego wszystkie główne postacie są białego koloru skóry. Okazało się, że nie taki był plan, ale chemia pomiędzy aktorami zrobiła swoje.

Choć większość osób, która miała problem z powyższym brakiem różnorodności, zdążyła się po tylu latach od premiery pogodzić z tym faktem, tak temat powrócił niczym bumerang przy okazji niedawno wydanego odcinka specjalnego serialu – Przyjaciele: Spotkanie po latach. Reżyser dzieła, Ben Winston, musiał wyjaśniać w wywiadzie z przedstawicielami portalu The Sunday Times, dlaczego w owym epizodzie nie pojawili się czarnoskórzy bohaterowie z serialu, a wśród licznych gości przeważały osoby białe. Twórca udzielił następującej odpowiedzi:

Mieliśmy Malalę, Mindy Kaling, BTS [koreański zespół muzyczny – dop. red.]. W obsadzie znalazły się trzy kobiety z Ghany, jedna opowiadała nawet, jak Przyjaciele uratowali jej życie. Do tego należy jeszcze dodać dwóch chłopaków z Kenii oraz trójkę dzieci z Indii. Jak wielkiej różnorodności oczekiwano więc po tym epizodzie? Główna obsada musi pozostać niezmienna, gdyż została uformowana w 1994 roku.

Wypowiedź Winstona wydaje się rzeczywiście świadczyć o tym, że w odcinku znalazło się miejsce dla osób innego koloru skóry niż białego. Czy oskarżenia i uwagi krytyków są więc uzasadnione? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

  1. Strona internetowa HBO GO