Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 28 lipca 2021, 15:25

autor: Karol Laska

Kultowy rosyjski film zaskoczył internautów nietypową sceną. Ta imponuje nawet dziś

Master shot z kultowego rosyjskiego filmu pod tytułem Lecą żurawie stał się ostatnimi czasy małym hitem Internetu. Współcześni widzowie docenili kunszt reżyserski Michaiła Kałatozowa i operatorski Sergieja Urusewskiego.

Ostatnio na Reddicie wielkim zainteresowaniem cieszy się charakterystyczna scena z rosyjskiego filmu pod tytułem Lecą żurawie w reżyserii Michaiła Kałatozowa. Produkcja powstała w 1957 roku, a mimo to zachwycała jakością wykonana. Zauważone po latach przez internautów ujęcie to tzw. master shot, czyli pozbawiony cięć montażowy trik operatorski stosowany bardzo często we współczesnym kinie (np. sceny walki w Atomic Blonde czy charakterystyczna jazda na rowerku w Lśnieniu).

Scena z Lecą żurawie robi o tyle duże wrażenie, że pochodzi z Rosji lat 50., a umówmy się, w tamtych czasach poza Hollywood trudno było o tak złożone technologiczne eksperymenty. Co prawda pod koniec owej dekady swój początek miała francuska Nowa Fala, czyli nurt wręcz słynący z zabaw formą filmową, ale każda „sztuczka” wymagała zawsze nie lada sprytu i poświęconego czasu. Cieszy więc, że jedna z nich została w końcu doceniona – nawet po tych kilkudziesięciu latach. Przypomnijmy, że za jej nakręcenie odpowiada wybitny rosyjski operator filmowy, Sergiej Urusewski.

Lecą żurawie to jeden z najważniejszych filmów w historii rosyjskiej kinematografii i nie jest to teza kontrowersyjna. Owa produkcja prędko zyskała uznanie krytyków na całym świecie ze względu na swoje nowatorstwo. Łączy ona bowiem motywy romantyczne z nacjonalistycznymi i wojennymi, a wszystko to ubiera w surrealistyczne, nieco oniryczne ciuszki. Pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. Jeżeli dotąd się z nią nie zapoznaliście, to koniecznie dajcie jej szansę. Być może zachęci Was do tego wspomniany master shot.

  1. Link do omawianej sceny
kalendarz wiadomości
2021
lipiec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17

18

19 20 21 22 23 24

25

26 27 28 29 30 31
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.