Harry Potter chronologia - jak oglądać serię filmów?

Harry Potter to jedna z najbardziej popularnych książkowych serii, która zyskała miliony fanów na całym globie. Nic więc dziwnego, że na jej podstawie powstały filmy, które stworzyły całkiem pokaźne uniwersum. Poniżej znajdziecie zestawienie produkcji, których akcja rozgrywa się w tym świecie.

news
Marcin "Nicek" Nic 29 czerwca 2022
7

Źródło fot.: HBO Max

Do tej pory powstało jedenaście filmów, które przynależą do uniwersum Harry’ego Pottera. Pierwsze osiem opowiada książkowe przygody tytułowego bohatera, natomiast ostatnie trzy produkcje to spin-offy, w których spotykamy niektóre postacie znane z pierwowzoru. Kolejność oglądania tej filmowej serii może przysporzyć niemały problem, zwłaszcza osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z magicznym światem młodego czarodzieja. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie, które pokaże chronologiczną kolejność, w jakiej nowi widzowie powinni zapoznawać się z filmami w świecie Harry’ego Pottera.

Uniwersum Harry’ego Pottera – kolejność chronologiczna

Harry Potter chronologia - jak oglądać serię filmów? - ilustracja #1

Jak więc widzicie, nie ma żadnego zaskoczenia i chronologia filmowego uniwersum jest praktycznie taka sama, jak w przypadku książek. Różnica polega jedynie na tym, że ostatnia powieść w adaptacji została podzielona na dwie części. Kolejnym wyjątkiem są trzy części spin-offu Fantastyczne zwierzęta, który przedstawia wydarzenia prowadzące do napisania podręcznika o magicznych stworzeniach. Tak naprawdę jedyną książką, która nie dostała jeszcze filmowej adaptacji, jest Harry Potter i przeklęte dziecko. W tym przypadku otrzymaliśmy jednak sztukę teatralną, w której przedstawione zostały dalsze losy głównych bohaterów oryginalnej serii.

W najbliższym czasie możemy liczyć na kolejne produkcje w świecie Harry’ego Pottera. Najwidoczniej zmiana na stanowisku generalnego dyrektora pomogła i uniwersum wykreowane przez J.K. Rowling rozwinie się. Jak na razie nie otrzymaliśmy na ten temat żadnych oficjalnych wiadomości, jednak jakiś czas temu Wall Street Journal informował, że David Zaslav miał spotkać się z autorką książek. Na razie nie wiadomo, w jakim kierunku studio Warner Bros. chciałoby podążyć, jeśli chodzi o magiczne uniwersum.

HBO Max kupisz tutaj

Gdybym miał strzelać, który film pojawi się najszybciej, to raczej będzie to Harry Potter i przeklęte dziecko. Powstanie tego projektu bez oryginalnej obsady byłoby jednak pozbawione sensu, a odtwórcy głównych ról raczej za szybko nie będą chcieli powrócić do tego świata. Trzeba jednak przyznać, że uniwersum zasługuje na jak najlepsze produkcje.

A magiczny świat wykreowany przez J.K. Rowling aż prosi się o powstanie kolejnych ekranizacji. Moglibyśmy poznać w nich historie, które nie zostały odpowiednio rozwinięte. Fani od wielu lat wręcz błagają o film opowiadający o założeniu Hogwartu oraz konflikcie pomiędzy czterema założycielami.

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

Kiedy 2. sezon The Last of Us będzie na HBO Max?

Kiedy 2. sezon The Last of Us będzie na HBO Max?

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Kiedy Diuna 2 będzie na HBO Max?

Kiedy Diuna 2 będzie na HBO Max?

Disney Plus, Max i Hulu w jednym pakiecie. Warner Bros. Discovery i Disney wprowadzają nową, wspólną ofertę dla subskrybentów w USA

Disney Plus, Max i Hulu w jednym pakiecie. Warner Bros. Discovery i Disney wprowadzają nową, wspólną ofertę dla subskrybentów w USA