Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 11 marca 2022, 15:02

autor: Ania Orzech

Disney wycina i cenzuruje wątki LGBTQIA+ w filmach Pixara

Wszystko wskazuje na to, że Disneya czeka kolejny kryzys wizerunkowy. Do sieci wyciekł list, z którego wynika, że wbrew wcześniejszym deklaracjom i kreowaniu się na sprzymierzeńca osób LGBTQIA+, gigant branży rozrywkowej usuwał z produkcji studia Pixar treści dotyczące postaci nieheteronormatywnych.

Problemy wizerunkowe Disneya zaczęły się kilka miesięcy temu. Najpierw był to głośny konflikt ze Scarlett Johansson, a później ówczesny dyrektor generalny The Walt Disney Company, Bob Iger, porównał współpracę z Netflixem ze „sprzedawaniem broni nuklearnej krajom Trzeciego Świata”. Jak się okazuje, to nie koniec kłopotów firmy.

Jakiś czas temu w USA w stanie Floryda wprowadzono nowe prawo. Przepisy ochrzczono nazwą „Don’t Say Gay” i traktują one o zakazie prowadzenia z dziećmi w przedszkolach rozmów na tematy związane z orientacją seksualną lub tożsamością płciową.

Disney oskarżony o hipokryzję

Swoją cegiełkę w tej kwestii postanowił dołożyć koncern Disney, który w liście do pracowników firmy wielokrotnie podkreślał wsparcie dla osób LGBTQIA+. Okazuje się, że wzniosłe słowa obecnego dyrektora generalnego, Boba Chapeka, nijak mają się do rzeczywistości.

Wielu pracowników Pixara oskarżyło Disneya o hipokryzję i postanowiło wyrazić swoje rozgoryczenie w wewnętrznym oświadczeniu, które z niewiadomych przyczyn wyciekło do prasy.

Jak czytamy w liście:

My w Pixarze osobiście byliśmy świadkami, jak piękne historie, pełne różnorodnych postaci, wracały z korporacyjnych przeglądów Disneya ogołocone do okruchów tego, czym były kiedyś. Nawet gdyby tworzenie treści LGBTQIA+ było sposobem na naprawę dyskryminującego prawa na świecie, zabrania się nam tego.

Homoseksualna policjantka w filmie Naprzód

Autorzy listu podkreślają, że postępowanie Disneya nie tyczy się tylko pojedynczych, incydentalnych przypadków, ale jest to cała filozofia, która sprawia, że koncern od lat wycinał z produkcji Pixara wątki homoseksualne, a scenariusze zawierające takie treści, nawet w łagodnej formie, były mocno cenzurowane.

Taka polityka stosowana przez Disneya była szczególnie widoczna w filmie Naprzód, w którym pojawiła się policjantka cyklop o imieniu Specter.

Zwiastun Naprzód:

Seksualność tej postaci zaznaczono przelotnie w jednej scenie, kiedy z jej ust padają takie słowa:

Nie jest łatwo być nowym rodzicem – córka mojej dziewczyny sprawiła, że wyrywam sobie włosy z głowy, okej?

Z powodu tej kwestii animacja została zakazana w Kuwejcie, Omanie, Katarze i Arabii Saudyjskiej. W polskiej wersji nie ma mowy o „dziewczynie” czy „partnerce”, gdyż wypowiedź Specter została okrojona w taki sposób, aby problemy z pasierbicą omówione były pobieżnie.

A Wy co sądzicie o tej sprawie? Dajcie znać w komentarzu.

kalendarz wiadomości
2022
marzec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.