Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 21 czerwca 2021, 15:51

autor: Karol Laska

Disney walczy z fanartami Lokiego - nawet tymi odwołującymi się do nordyckiej mitologii

Internetowi artyści mają niemały problem z Disneyem. Fanarty przedstawiające Lokiego są na polecenie tej firmy usuwane i to nawet wtedy, gdy nie nawiązują do Marvela, tylko do skandynawskiej mitologii.

Na platformie Disney+ można od paru tygodniu oglądać serial Loki, a przynajmniej jego kilka pierwszych epizodów. Premiera dzieła sprawiła, że ów bohater stał się znów nieco popularniejszy, przez co powstaje coraz więcej fanartów z jego udziałem. Okazuje się jednak, że Disney niekonieczne lubi, kiedy ktoś korzysta z wizerunku przynależących do niego postaci – zwłaszcza, jeśli wiąże się z tym jakaś możliwość zarobku. Niektóre fanowskie prace są więc usuwane z sieci na polecenie wspomnianej firmy.

Choć jesteśmy to w stanie zrozumieć, tak bardzo istotna w całym tym dyskursie jest jedna zasadnicza kwestia. Loki to nie tylko postać z komiksów, filmów i seriali Marvela – to również nordycki bóg znany z historycznych przekładów. Istnieje więc grupa internetowych artystów, którzy namalowali owego bohatera z myślą o jego mitologicznym odpowiedniku, a i tak zostali zauważeni i zablokowani przez Disneya. Niechaj za przykład posłuży poniższy komunikat z serwisu Redbubble, który został udostępniony na Twitterze przez jednego z amatorskich grafików:

Disney walczy z fanartami Lokiego - nawet tymi odwołującymi się do nordyckiej mitologii - ilustracja #1
Źródło: Redbubble / Twitter

Przepraszamy, ale musieliśmy usunąć twoją pracę z rynku Redbubble, ponieważ mogła ona zawierać treści, które naruszają czyjeś prawa.

Właściciel tych praw zgłosił się do nas, opisując rodzaj treści naruszających regulamin, jakie powinny zostać usunięte ze sklepu.

W większości przypadków oznacza to, że właściciel praw nie wybrał konkretnie twojej pracy do usunięcia, ale Redbubble wykryło potencjalne podobieństwo pomiędzy skasowaną pracą a jednym z wyrazów czy obrazków zawartych w instrukcji od właściciela praw.

Czy wypada więc utożsamiać marvelowskiego Lokiego z tym wywodzącym się ze skandynawskich wierzeń? Co prawda MCU jawnie nawiązuje do nordyckiej mitologii, ale trudno, aby Disney posiadał do niej jakiekolwiek ekskluzywne prawa. To zdecydowanie sprawa dość skomplikowana, która wymaga dogłębnych analiz. My na takowe się nie zdecydujemy, bo też nie posiadamy odpowiedniej wiedzy.

  1. 8 problemów MCU, które mogą pogrążyć filmy Marvela
  2. Strona internetowa Disney+
  3. Strona internetowa Marvela
kalendarz wiadomości
2021
czerwiec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4

5

6

7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19

20

21 22 23 24 25 26

27

28 29 30      
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.