Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Jan Žižka (Medieval)

Film premiera: 09.09.2022

Jan Žižka opowiada opartą na faktach historię żyjącego na przełomie XIV i XV wieku wojownika, który najbardziej zasłynął jako dowódca czeskich armii podczas wojen husyckich. Produkcja należy do gatunku dramatów historycznych. czytaj więcej

Więcej o Jan Žižka

Najdroższy czeski film o bohaterze, który walczył pod Grunwaldem

Powstaje najdroższy czeski film w historii. Opowiada historię o bohaterze narodowym, który walczył pod Grunwaldem.

Najdroższy czeski film o bohaterze, który walczył pod Grunwaldem

Patryk Michaś, 7 maja 2022, 16:55

138516

Film: Jan Žižka

Jan Žižka opowiada opartą na faktach historię żyjącego na przełomie XIV i XV wieku wojownika, który najbardziej zasłynął jako dowódca czeskich armii podczas wojen husyckich. Produkcja należy do gatunku dramatów historycznych.

Jan Žižka (znane na Zachodzie jako Medieval) jest czeskim dramatem historycznym, wyreżyserowanym przez Petra Jákla (aktor znany m.in. z Eurotrip oraz xXx). Jego akcja toczy się w średniowiecznej Europie na przełomie XIV i XV wieku. Jan Žižka jest czeskim najemnikiem, który miał okazję walczyć m.in. dla króla Władysława II Jagiełły w bitwie pod Grunwaldem. Jednak dopiero podczas wojen husyckich, kiedy to wojska Zygmunta Luksemburskiego, przy poparciu papiestwa, starały się stłumić opór popleczników chrześcijańskiego reformatora Jana Husa, dał się poznać jako niezrównany strateg, który nigdy nie przegrał bitwy, i dziś jest uznawany za bohatera narodowego Czech. W produkcji wystąpili między innymi Ben Foster (Jan Žižka), Matthew Goode (Król Zygmunt Luksemburski), Karel Roden (Król Wacław IV Luksemburski), Michael Caine (Lord Boresh) i Til Schweiger (Rosenberg). Zdjęcia kręcono w Czechach.

Zobacz zwiastun

Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.